Dječji Pričigin - priče 2011.

Zmija Mara i šumska družina - priČAn ti priču/dječji pričigin 2011.

Autor: Dragana Đurić, 29. 3. 2011.

Lara M., 6. razred, OŠ Vladimir Nazor, Virovitica

Mentor: Draga Vranješ Vargović

U dalekoj, gustoj šumi živjela je vesela družina. Svakoga dana zajedno su se igrali, zajedno rješavali probleme i branili jedni druge. Jednoga dana u njihovu šumu došla je zla zmija Mara. promatrala ih je i smišljala plan kako ih posvađati i razdvojiti. Primijetila je zaljubljeni par, vjevericu Krcku i vepra Franju. Odlučila ih je razdvojiti. Vidjela je kako su različiti ali složni. Odlučila je odglumiti dobu zmiju i upoznati družinu. Svi članovi te vesele družine su je prihvatili. Vjerovali su svaku riječ. Svi osim puža Lea. On je shvatio na vrijeme kako zla zmija svima laže i želi uništit njihovo prijateljstvo. Kada su svi zaspali Leo je budan razmišljao. Odlučio je ništa ne reći družini ali biti oprezan sa zlom zmijom kako ga ne bi prevarila.

Zmija je u razgovarala s Franjom i rekla mu kako je načula da ga Krcka više ne voli. To ga je silno rastužilo. Nije znao što bi rekao zmiji. Spustio je glavu i tužan otišao. Sretna zmija ode do Krcke i kaže joj kako je Franjo tužan jer mu žaba Milka ne uzvraća ljubav. Krcka ljutito ode i izgrdi Milku. Milka sve zaniječe ali ona joj ne povjeruje. Nakon nekoga vremena Krcka sretne Franju i vidi kako je on uistinu tužan ali ne reče mu ništa. Vidjevši kako je Krcka bez pozdrava prošla pokraj njega Franjo uistinu povjeruje priči ohole zmije. Kada je zmija shvatila da je već posvađala tri životinje odluči i četvrtu uplesti u svađu. Reče Franji kako je saznala da je Krckina nova simpatija bubamarac Karlo. Franjo nije znao što bi rekao jer ga je ta vijest još više povrijedila. Jednoga dana Franjo odluči razgovarati s Krckom o svemu što im se dogodilo. Pozvao ju je na čaj. Ona povede žabu i Milku kako bi vidjela njegovu reakciju. On pozove bubamarca Karla s istom namjerom. Kada su se sastali i počeli razgovarati shvatili su kako u cijeloj priči sudjeluje i njihova nova prijateljica, zmija  Mara i kako je to sve njezin plan da ih posvađa. Odlučili su se praviti kao da su posvađani, a noću kada bi svi čvrsto zaspali oni su se sastajali i dogovarali kako prevariti zmiju. Svakog dana družina se sve više raspadala i svi njezini članovi bili su sve više svadljivi i neraspoloženi. Krcka, Franjo, Karlo i Milka su to sve s velikom boli promatrali te su jedne večeri kada je zmija duboko zaspala sazvali sastanak družine. Svima su objasnili kako ih zmija želi razdvojiti jer ne može podnijeti da se životinje tako složno druže. Tada je  mudri puž Leo rekao kako mu je zmija od samoga početka bila sumnjiva te kako je on odlučio šutjeti i prvo opravdati svoje sumnje pa tek onda reći svoje mišljenje drugima. Dogovorili su se kako će i dalje šutjeti ali se svake večeri sastajati na istome mjestu u isto vrijeme te kovati planove. Shvativši da je razorila i ovu družinu zmija se odluči oprostiti s naivnom družinom i otići dalje razarati tuđa prijateljstva. Kada im je rekla da mora otići članovi družine su je odlučili upitati zašto ih je željela posvađati? Zmija se rastuži zato što su je nadmudrili te duboko uzdahne i reče im kako je i ona nekada imala mnogo prijatelja, i  da ih je voljela najviše na svijetu no jednoga dana došli su ljudi koji rade u zoološkom vrtu te ih sve odnijeli osim nje jer je nije bilo. Kada je lutala po šumi ugledala je mnoge družine nalik njezinoj  odlučila je  razoriti ih jer ako ona nema svoje prijatelje i svoju obitelj nije željela niti da to imaju drugi. Družina se sažalila na njezinu tužnu priču te joj je rekla kako im je jako žao i kako ona može postati jedna od njih jer oni su je spremni prihvatiti i zavoljeti bez obzira na njezinu prošlost. Zmija je osjetila toplinu oko svoja srca te je pristala, zamolila oprost družine i sve ih čvrsto zagrlila. Kako su i obećali svi su joj članovi sve zlo zaboravili, a zmija je otišla pronaći članove ostalih razorenih družina te im se ispričati. Svi članovi razorenih družina ponovo su se okupili i započeli sve ispočetka, a zmija je od tog dana postala najbolja zmija u šumi zahvaljujući njezinoj novoj obitelji.