"Zainteresiraj me ili ću umrijeti od dosade"

Škole su zaglavile u 20. stoljeću, a učenici pohrlili u 21. stoljeće. ... Pragmatički, obrazovanje djece 21. stoljeća brzo se račva na dva dijela:

Službena polovica, “škola,” potpuno je iscrpljena i postaje zanemarivom institucijom. Za mnoge je učenike njezina jedina funkcija davanje potvrde koju trebaju njihovi roditelji. Neslužbena, uzbudljiva polovica obrazovanja djece odvija se “nakon škole.” To je mjesto gdje učenici 21. stoljeća uče o svojem svijetu te se pripremaju za život u 21. st.

• "Naši će se učenici, kao digitalni urođenici, nastaviti razvijati i mijenjati tako brzo da nećemo moći ići ukorak s njima.
  • "Ako ne zastanemo i poslušamo djecu s kojom radimo, ako ne počnemo cijeniti njihovo mišljenje i napravimo velike promjene na temelju dobrih prijedloga koje nude, u 21. ćemo stoljeću upravljati školskim zgradama - ali s učenicima koji su fizički ili mentalno negdje drugdje.

Prensky, M. (2006.)

Strategije, metode, tehnologija

Izrada i evaluacija školskih kurikuluma: pojmovi i postupci Vijest ima dokument u privitku

Autor: Dragana Đurić, 2. 6. 2015. 04:49

„Izrada i evaluacija školskih kurikuluma: pojmovi i postupci“ je publikacija čija je osnovna svrha da svojim konceptualnim i praktičnim smjernicama pomogne ravnateljima, učiteljima i ostalim djelatnicima škola pri izradi i evaluaciji njihovih školskih kurikuluma.

Upravljanje razredom Vijest ima dokument u privitku

Autor: Dragana Đurić, 23. 6. 2012. 03:08

Upravljanje razredom

U suradnji British Councila i Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, kreiran je novi priručnik za nastavnike, Upravljanje razredom koji tematizira područje upravljanja razredom kroz različita područja; od organizacije aktivnosti do ocjenjivanja.

YouTube for schools

Autor: Dragana Đurić, 4. 1. 2012. 05:00

YouTube za škole

YouTube je otvorio novi servis pod nazivom "YouTube for schools" ili "YouTube za škole" koji će imati video sadržaje isključivo namijenjene i vezane za edukaciju.

10 pravila poučavanja u 21. stoljeću

Autor: Dragana Đurić, 14. 1. 2011. 08:24

Autori: Jasminka Maravić, Ana Roca

Desetljećima smo predviđali tehnološku revoluciju. Ona se konačno dogodila prije pet godina, čime je primjena tehnologija postala standardom. Iznenada visokoškolsko obrazovanje više nema monopol nad kreiranjem znanja i njegovom distribucijom. Pozitivno gledajući, cijela kultura postaje izvorom učenja, tehnologija poprima sve humanije lice, a obrazovanje postaje sve važnije.

PUP - priručnik za učenje i poučavanje Vijest ima dokument u privitku

Autor: Dragana Đurić, 13. 12. 2010. 15:53

PUP – Priručnik za učenje i poučavanje je lokalizacija programa Learning Essentials, nadopunjena sadržajima domaćih autora.

Priručnik se sastoji od dva dijela: PUP-a učenike i PUP-a za nastavnike.

e-Knjižnica.carnet.hr

Autor: Dragana Đurić, 6. 11. 2010. 09:57

e-Knjižnica arhiva je digitalnih knjiga i časopisa, dostupnih za čitanje u .pdf formatu svim članovima obrazovne, akademske i istraživačke zajednice - učenicima, nastavnicima, studentima, profesorima i znanstvenicima.

Metode poučavana i ishodi učenja

Autor: Dragana Đurić, 9. 9. 2010. 14:51

Timski rad, organiziranje i vođenje Vijest ima dokument u privitku

Autor: Dragana Đurić, 9. 9. 2010. 14:06

Smisao tima je u sinergiji, tj. pojavi da se suradnjom ostvaruju rezultati veći od zbroja pojedinačnih rezultata članova tima.

Formula sinergije je:

2 + 2 > 4

Debata kao strategija poučavanja Vijest ima dokument u privitku

Autor: Dragana Đurić, 9. 9. 2010. 13:29

Rasprava/debata  je oblik verbalne komunikacije u kojem sugovornici imaju suprotna ili drugačija mišljenja o istom pitanju.

Rasprava razvija kritičko, logičko i kreativno razmišljanje koje se temelji na argumentima potkrjepljenima odgovarajućim dokazima.

ISHODI učenja Vijest ima dokument u privitku

Autor: Dragana Đurić, 9. 9. 2010. 11:49

Kako bi učitelj bio siguran da je izabrao i operacionalizirao, a potom i „pokrio“ cjelovito područje u nekom nastavnom sadržaju, treba se poslužiti klasifikacijom ishoda učenja. Za klasificiranje ishoda sastavljene su različite taksonomije, a jednu od poznatijih i češće korištenih, Bloomova taksonomija.

Sat razrednika - Zdravstveni odgoje i odgoj za zdrav život Vijest ima dokument u privitku

Autor: Dragana Đurić, 2. 9. 2010. 09:49

Kroz sat razrednika bi bilo preporučljivo provesti Zdravstveni odgoj i odgoj za zdrav život, a  kroz radionice programa Humane vrednote Glavnog odbora Hrvatskog Crvenog križa.

Sat razrednika Za sigurno i poticajno okruženje u školama Vijest ima dokument u privitku

Autor: Dragana Đurić, 2. 9. 2010.

Naša škola u je od 2004.g. uključena u UNCEF-ov projekt Stop nasilju među djecom, a kroz program Za sigurno i poticajno okruženje u školama kojim se reguliraju odnosi među učenicima.

Što je projekt? Vijest ima dokument u privitku

Autor: Dragana Đurić, 27. 8. 2010. 04:37

Projektom NE OBRAĐUJEMO  novo gradivo.

Projektom NE PROVJERAVAMO obvezna postignuća (znanje).

Nastavni plan i program (NPP) Vijest ima dokument u privitku

Autor: Dragana Đurić, 3. 9. 2010. 05:28

Sve dinamičniji razvoj znanosti nameće školi zahtjev za uspostavljanjem nove kulture poučavanja i učenja koja će pridonijeti razvoju aktivnih i odgovornih pojedinaca, otvorenih za promjene, motiviranih i osposobljenih za cjeloživotno učenje, Od škole se očekuje da učenike nauči učiti.

Nacionalni okvirni kurikulum Vijest ima dokument u privitku

Autor: Dragana Đurić, 9. 8. 2010. 19:01

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa predstavilo je svoj prvi Nacionalni okvirni kurikulum - dokument na kojemu se temelji odgoj i obrazovanje na predškolskojg, osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj razini.