Buharica

Dalmatinski buhač sadrži izuzetno puno djelatnih tvaripiretrina te je jedan od najstarijih i najdjelotvornijih insekticida prirodnog podrijetla. Brzo djelovanje ekstrakta buhača kao kontaktnog nervnog otrova na insekte, bez ikakvog štetnog djelovanja na toplokrvne životinje i ljude, uz biorazgradljivost u netoksične (neotrovne) produkte (elemente) te nemogućnost zadržavanja u živim organizmima čini buhač i njegove derivate gotovo idealnim insekticidom.

Grm Buharice na Šolti

Dalmatinski buhač, buharica, buhara, buharika ili divlji pelin (Chrysanthemum cinerariifolium, Trevir) je sivo-zelena trajnica umjerenog klimatskog pojasa, oblika polugrma, visoka do 60 centimetara. Stabljike su joj nerazgranate s nekoliko kratkih raspršenih dlačica ispod cvijeta. Listovi su dugi i perasto raspoređeni, odozdo svilenkasti i okupljeni na dnu stabljike. Može doživjeti starost i od 12 godina. Samonikla je na području Dalmacije te u primorskim dijelovima Hercegovine i Crne Gore gdje je vezana uz kamena mjesta krškog obalnog područja. Dalmatinski buhač zbog svoje ekonomske vrijednosti svoj areal u zadnjih stotinjak godina proširio na gotovo sve kontinente.

Pyrethrum cinerariifolium Trevir je stari latinski sinonim za buhač. U taj su se stari rod Pyrethrum ubrajale i još 2 vrste: španjolska kamilica i perzijski buhač ili divlja kamilica.

Grčki korijen latinske riječi pyrethrum je "purethron" i označava divlju kamilicu. Obje vrste, i španjolska i divlja kamilica, u svojim učincima na ljudski organizam objašnjavaju ishodišnu grčku riječ "puretos" koja označava goruću, vatrenu toplinu.

Cvijet Buharice (UZ Buharica)

O Buharici

Od masline do maslinova ulja

Autor: Mirela Mijić, 30. 10. 2017. 14:39

Poštovani roditelji,

za sutra, 31.10.2017. smo organizirali terensku/projektnu nastavu „Od masline do maslinova ulja“ koja je sastavni dio Cilja 6 u Školskom kurikulumu OŠ Grohote za 2017./18.

Povijest Buharice

Autor: Dragana Đurić, 14. 8. 2010. 16:55

Upotreba buhača u insekticidnim preparatima datira još iz Perzije, negdje oko 400 godina prije Krista. Rana upotreba i preparacija (priprava) biljke bila je obavijena gustim velom tajne zbog čega je teško odrediti točno vrijeme primjene buhača kao insekcitida.

Sušenje buhača (UZ Buharica)

Zanimljivosti o buharici

Autor: Dragana Đurić, 14. 8. 2010. 17:18

1924. g. objavljeni su rezultati istraživanja Staudingera i L. Ružičke na idetifikaciji strukture aktivnih tvari iz ekstrakta dalmatinskog buhača. Na temelju ovih otkrića bilo je moguće započeti sa umjetnom sintezom piretrina i njegovom širokom proizvodnjom.

Lavoslav Ružićka, prvi hrvatski dobitnik Nobelove nagrade (za kemiju)

Ukupno: 5195242