160. godina školstva na Otoku

Razvoj organiziranog nastavnog procesa od samih početaka 1854. godine obilježile su brojne društvo-ekonomske prilike. Već i sam uvid u tehničke uvjete rada, od prostora Bratske kuće u Grohotama i kuće obitelji Bezića (zvanih Patalole), potom školskih zgrada u Maslinici, Donjem Selu, Srednjem Selu, Gornjem Selu, Stomorskoj, njihovo postupno gašenje i izgradnja nove zgrade 1963. godine daje ilustraciju zahtjevnosti i specifičnosti organiziranja nastave.

Otočna škola danas reprezentativna je ustanova obrazovanja i odgoja koja u svojoj 160. godišnjci bilježi novi početak – početak rada u novoizgrađenoj sportskoj dvorani i rekonstruiranoj školskoj zgradi.

Osnovna škola Grohote uz reprezentativne tehničke uvjete ponosi se

• odličnom organizacijom nastave koja podrazumijeva potpunu stručnu zastupljenost učitelja koji se kontinuirano usavršavaju,
  • angažiranim školskim stručnim suradnicima,
  • suvremenom opremom i nastavnim pomagalima
  • neizostavnom i potpunom skrbi o učenicima koji iz udaljenih mjesta organiziranim prijevozom dolaze i odlaze s nastave,
  • osmišljenim prihvatom u kojem se učenici nalaze u vremenu nakon nastave, u kojem su im ponuđeni sadržaji primjereni uzrastu,
  • čitavim nizom različitih aktivnosti u kojima učenici postižu vrijedne rezultate,
  • mnogobrojim suradnjama sa srodnim ustanovama, stručnim tijelima, različitim organizacijama na lokalnoj, županijskoj i državnoj razini.

Željka Alajbeg, voditelj Knjižnice Grohote

Šoltanski plesovi

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 07:16

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

OŠ Grohote njeguje otočnu tradiciju i običaje različitim sadržajima i izričajima.

Mamičina jedinica

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 07:13

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

Učenici OŠ Grohote autori su niza lirskih i proznih radova s kojima sudjeluju na brojnim natječajima  i smotrama – Saboru čakavskog pjesništva u Žminju, županijskoj i državnoj Smotri literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva osnovnih škola Lidrano, Posvjetno-kulturnoj manifestaciji Nazorovi dani u Postirima, Danima  Vesne Parun u Grohotama...

Klapa Maestral, OŠ Visoka

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 07:11

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

Rad OŠ Grohote obiluje suradnjama, stoga i danas, u slavlju 160. tradicije prijateljevanja, u goste  dolaze učenici OŠ Visoka iz Splita i donose pjesmu – Klapa Maestral.

Antea Jerčić: Bura

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 07:08

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

OŠ Grohote nositelj je projekta pod nazivom Ča-more-judi, pjesničke smotre koja okuplja učenike osnovnih škola Splitsko-dalmatinske županije s ciljem očuvanja čakavice. Smotra se kontinirano organizira od 1999. godine, a realizira u okviru Festivala hrvatske drame i autorskog kazališta Marulićevi dani i u suradnji s Knjižnicom Grohote.

Učenici OŠ kneza Branimira, Donji Muć

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 07:05

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

16 desetljeća rada otočne škole obilježila je suradnja s brojnim školama. Dugogodišnje prijateljske veze OŠ Grohote uspostavila je (21. svibnja) 1983. godine s osnovnom školom iz Muća u cilju međusobnog druženja, prijateljstva i upoznavanja, a suradnja je trajala sve do 1991. godine.

Nina Maglov: Kako su se zavolili nona i Fifi

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 07:01

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

Godine 2010. Škola ulazi u novi projekt pod nazivom Dječji Pričigin. Ovaj projekt koji se realizira u okviru Festivala pričanja priča Pričigin i u suradnji s Knjižnicom Grohote potiče učenike Splitsko-dalmatinske županije na očuvanje zavičajnog govora.

Antea Jerčić: De, Bera!

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 06:58

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

2015. godina plodonosna je za Anteu Jerčić. Pobjednica ovogodišnje smotre Ča-more-judi, ponijela je i prvo mjesto na ovogodišnjem Dječjem Pričiginu. Na proslavi 160. godišnjice otočnog školstva dariva nas pobjedničkom pričom De, Bera!

Klapa Maestral

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 06:23

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

Slavlje je uvijek popraćeno pjesmom, pjesmom nas dariva  Klapa Maestral, OŠ Visoka.

Folklor KUD Pleter

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 06:21

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

160. godina školstva prilika je za sklapanje novih prijateljstva. U goste po prvi put dolazi Folklor KUD Pleter i učenici OŠ Dugopolje.

Splitski plesovi

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 06:17

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

Njegovanje zavičajne nematerijalne baštine okosnica je djelovanja OŠ Grohote.

Mia Domaćina

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 06:11

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

Otoku se vraća da koncertom uljepša Šoltansko kulturno ljeto, ili da, kao danas, uveliča otočno slavlje. Iz Zagreba se svojoj školi vratila Mia Domaćina.

Himna pjesničke smotre Ča-more-judi

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015. 06:06

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

Slavlje 160. godišnjice školstva na otoku završavamo pjesmu i to pjesmom osobitog značenja.