> Nastava  > Predmeti  > Vjeronauk
Vjeronauk

22. travnja - Dan planeta Zemlje: naša razmišljanja

Autor: Žarka Karoglan, 23. 4. 2013.

Ovaj datum službeno se obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen program za promicanje održivog razvoja.
U Hrvatskoj se organizirano obilježava od 1990. godine.

Ovim se Danom želi skrenuti pozornost na opasnost koja prijeti životu na Zemlji. Naglim razvojem industrije i porastom potrebe za energijom dolazi do otpuštanja velikih količina otrovnih tvari u atmosferu i povećanog iskorištavanja fosilnih goriva. Također, želi se potaknuti ljude da ponovno uspostave kontakt s prirodom i postanu svjesni ekološke krize koja je naša stvarnost. Mi smo ovoj važnoj temi posvetili današnju nastavu vjeronauka.

Bruna Grbavac, 5. razred

Ovako razmišljaju naši učenici:

Po mom mišljenju, ljudi se trebaju osvijestiti. Svi žele na brzinu zgrnuti novac pa često iskorištavaju prirodu u razne svrhe. Zemlja je, koliko znam, jedini planet na kojem možemo živjeti, zato je čuvajmo.

Lucija, 6. r.

U današnje vrijeme, kako kažu, vrijeme slobode, svi navodno imaju pravo glasa – i siromašni i bogati. Bez obzira na to, bogati se ponašaju kao gazde, misle da mogu svime vladati pa čak i planetom. Žena nekog bogataša naruči ormar od cedrovine iako zna da je to drvo na rubu izumiranja, ali ta ista je negdje pročitala da cedrovina upija najmanje vlage pa se zbog njenog hira posiječe pet velikih stabala te se uništi cijela flora i fauna koja je tamo bivala. To dokazuje kako su ljudi nezahvalni zemlji za sve što im je besplatno dala. Sva dobra se iskorištavaju u prevelikim, neumjerenim količinama, ma sve kako bi se pokazala moć pojedinaca. Pitamo se odakle stalno potresi i zašto se u zemlji stvaraju rupe. Logičan odgovor leži u činjenici da se neprestano crpe fosilna goriva te drago kamenje iz tla pa se tlo ispražnjava. Zemlja je sve to dugo trpila i uskoro će se osvetiti za sve, a kako vidimo već je počelo.

Julija, 6. r.

Moramo čuvati Zemlju jer su na njoj predivne šume iz kojih udišemo kisik, a bez kisika nema života. Moramo štedjeti struju i manje voziti auta jer ispušni plinovi onečišćuju zrak. Ne smijemo bacati smeće u rijeke i mora. Puno otpada, kao npr. staklo, može se reciklirati, umjesto bacati. Ako se inače toga ne pridržavamo, mogli bi darovati svoju pažnju našem planetu barem na današnji dan.

Lea, 5.r

Moramo čuvati Zemlju koja je dom ljudima i mnogim malim stanovnicima po šumama, rijekama i morima. Mnoge ljude za to uopće nije briga, nego misle samo na novac pa grade velike tvornice koje im donose dobit, a uopće ne razmišljaju kako otrovni dimovi uništavaju prirodu koja je utočište mnogih biljnih i životinjskih vrsta.

Josip, 5. R.

22.travnja se obilježava Dan Planeta Zemlje. Kako bi se očuvala zemlja i bila što ljepša, trebamo je zaštiti tako što ne smijemo bacati smeće, ne smijemo neplanski sjeći šume te dopustiti da iz tvorničkih dimnjaka sukljaju štetni dimovi koji zagađuju zrak, a da iz brodova curi nafta koja zagađuje more. Nama je zemlja povjerena i dok smo tu, trebamo se odgovorno i s pažnjom ponašati.

Paula, 6.r.

Dimovi, industrijski plinovi, plinovi iz auta, onečišćenja rijeka, mora, šuma sve više uništavaju prirodu i okoliš u kojem živimo. Uništavanje okoliša uzrokovat će da nestanu šume, livade, močvare, zato je važno da ovaj Dan planeta Zemlje postoji bar jednom godišnje i da o njemu razgovaramo u školi kao danas i naučimo kako je Zemlju važno čuvati.

Marijan, 5. r.

Danas, na Dan Planeta Zemlje, neću bacati smeće. Gasit ću svjetlo kad mi ne treba jer tako mogu uštediti energiju, a starije ću upozoriti da budu pažljiviji prema okolišu u kojem živimo.

Toni, 5.r.

Iako Zemlju treba čuvati svaki dan, danas ću biti posebno pažljiva jer se obilježava njen rođendan. Neću bacati smeće gdje god stignem, a razmislit ću i o reciklaži papira, stakla i drva. Zemlju je potrebno voljeti jer kad nekoga voliš, onda na njega i paziš. Zapamtite to!

Magda, 5.r.

Na današnji dan slavimo Zemljin rođendan zato ga moramoproslaviti tako da trebamo biti iznimno pažljivi prema majčici Zemlji te je očistiti od smeća i otpada koji navire sa svih strana.

Modesty, 5.r.