> Natjecanja

Državni LiDraNo 2013.

Autor: Mirjana Stanić, 12. 4. 2013.

OŠ „Grohote“ bilježi još jedan veliki uspjeh na državnoj Smotri Lidrano 2013. koja se održala u Primoštenu od 7.4. do 9.4. za osnovne škole.

700 sudionika (osnovnih i srednjih škola) Smotre pristigli su iz raznih krajeva Lijepe naše. Bila je to Hrvatska u malom.

Domaćin ove Smotre bila je OŠ „Brodarica“. Pozdravili su sve sudionike državnog LiDraNa poručivši im : „ Dragi Lidranovci vi svijet doživljavate na drugačiji način nego ostali. Trudite se da vam ne promaknu doživljaji i slike koje vas okružuju. Pri tome neki od vas progovaraju riječju, zvukom i pokretom na sceni. Na sceni možemo biti što god želimo : klaunovi, kraljevi, princeze, Crvenkapica i Pepeljuga, Romeo i Julija... ili zlatna ribica. Pozornica je naša „zlatna ribica“. Ona ispunjava sve naše želje. Čarolijom riječi, pokreta i zvukova pomažete nam da uplovimo u svijet igre i mašte promičući naš prekrasni hrvatski jezik, književni i zavičajni. Dok pokušavate zaustaviti trenutak, vi stvarate umjetnost. Družite se, radujte, učite i stvarajte i dalje! Na vama ostaje svijet!“

Svečani početak državnog LiDraNa započeo je uz pozdravne riječi dobrodošlice  ravnatelja OŠ „Brodarica“ Emila Božikova i profesorice Željke Horvat Vukelja koja je s Lidranovcima od njegovog osnutka i jedna od stalnih članova povjerenstva za samostalne novinarske radove. Pohvalili su nazočne Lidranovce i svečano objavili početak Smotre koja je  započela izvornim dalmatinskim pjesmama ženske šibenske klape Rečine, a nastavio se s kreativnim radionicama, nastupima i okruglim stolovima korisnim za učenike i njihove mentore.

Važnost i ljepota  LiDraNa je sticanje novih prijateljstava, poznanstava, razmjene iskustava i učenja jednih od drugih.

To je Smotra najboljih literarnih, dramskih i novinarskih uradaka te radio emisija osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske. Smotra nije natjecateljskog karaktera jer izabrani i predloženi radovi su  najbolji od najboljih pa je izbor onih koji dođu na Smotru veliki uspjeh, čast i zadovoljstvo za učenike i njihove mentore koji predano rade sa svojim učenicima, prepoznaju originalnost i stvaralačku iskru koju potiču i razvijaju.

Od tisuću poslanih i predloženih literarnih uradaka deseteročlano prosudbeno povjerenstvo odabralo je samo 30, a među njima je bila i pjesma „Bila je plava“, Ante Koludrovića, učenika 7.r. naše Škole.

Njegova mentorica je učiteljica hrvatskog jezika Mirjana Stanić.

Prije dvije godine dogodio se isti uspjeh zahvaljujući priči „Rugali su mi se“, Tonča Elezovića, tada učenika 6.r.

Važnost i ljepota LiDraNa je i sticanje novih prijateljstava, poznanstava, razmjene iskustava, učenja jednih od drugih.

Ante je imao sreću biti među najboljima, čuti, vidjeti i naučiti nešto novo, upoznati mnoge svoje vršnjake, uspješne maštovite kreativce poput njega, a stekao je i novog prijatelja iz OŠ „Dobri“, sedmaša, Denisa Marušića.

Mirjana Stanić, učiteljica hrvatskog jezika

« Svibanj 2024 »