Nikola Tesla – dijete svjetlosti (prezentacija)

Autor: Dragana Đurić, 12. 11. 2015.

Željka Alajbeg, voditelj Knjižnice Grohote

U tijeku MHK, u OŠ Grohote, u organizaciji GKMM Knjižnice Grohote održano je edukativno izlaganje o životu Nikole Tesle. Izložba knjižnične građe o slavnom geniju postavljena u prostoru školske knjižnice obogaćena je medijskom prezentacijom.

Biografske crtice i cjeloživotni rad na usavršavanju i patentiranju izuma koji će služiti čovječanstvu uz prikaz autentičnih fotografija i dokumeta popraćen je citatima romansirane biografije Ivice Ivanca Gospodar munja.

"Navečer, dok bi majka raspletala kosu, otac Milutin pokupio bi sve svijeće u kući i zaključao ih u ormar  u sobi, pa dok bi navijao sat s utezima, majka bi rekla:

- Znam mnoge roditelje koji bi bili sretni da im djeca hoće čitati. ..

- Ne branim  ja Nikoli da čita, ali po danu! Noću, uz svijeću, pokvarit će vid! Ovako sam barem siguran...

Roditelji, uvjereni  da su obavili sve svoje dužnosti, spokojno zaspu. Djeca veće odavno spavaju: Dane, Nikola, njihove sestre. Barem se tako čini, sve dok se raskuštrana glavica ne odvoji od jastuka i tiho zazove:

- Dane, Dane, spavaš?

Kada ne dobije odgovor, mali Nikola se iskrade  put dnevne sobe, gdje sviklim pokretima brzo pronađe neku pjesmaricu  medu ostalim  očevim knjigama, vrati se u sobu koju dijeli s Danom,  vješto pripali svijeću koju je sam  izradio:  lojem napunjenu  limenu  posudu  iz koje tek proviruje  fitilj. Zagradujući svjetlo ponjavom,  Nikola čita 0 nevjerojatnim  podvizima nestvarnih junaka. Najbolji nauk za čovjeka koji, trezveno ocijenivši vlastite mogućnosti, zahtijeva uvijek samo ono nemoguće.

Nisu  rijetke  noći kada  prvi  pijevac, negdje u selu, oglasi zoru, a Nikola hitro gasi svijeću, prema je u svoje tajno skrovište, odnosi  pjesmaricu  medu ostale knjige."

Ivanac, Ivica. Gospodar munja. Zagreb : Mozaik knjiga, 2006.

Nikola Tesla uputio američkom pjesniku Robertu Johnsonu:

“Zahvaljujem Vam na čestitkama. Za čovjeka tako raspršenih ambicija, kao što ste Vi, takvo odlikovanje znači mnogo. Međutim, za tisuću godina, bit će i mnogo tisuća dobitnika Nobelove nagrade. A ja, vidite, imam četiri tuceta radova koji nose moje ime u tehničkoj literaturi. To su istinske i stalne počasti i nagrade, koje mi nije podijelio malen broj onih koji su skloni zabludi, već cijeli svijet, koji rijetko griješi. I zato, za bilo koju od tih nagrada dao bih sve Nobelove nagrade koje će biti podijeljene tokom sljedećih godina.”

Robert Underwood Johnson (12. siječnja 1853. – 14. listopada 1937.)