3. Dani Vesne Parun

Autor: Mirjana Stanić, 11. 4. 2014.

Svečano 3. tradicionalno otvaranje manifestacije Dani Vesne Parun 10. i 11. travnja 2014. u Domu kulture u Grohotama najznačajnije je kulturno događanje na otoku Šolti. Dani su vezani za godišnjicu rođenja naše velike pjesnikinje koja se odlučila za svoje posljednje počivalište na starom groblju u Grohotama gdje su joj pokopani djed i majka.

Ovogodišnji Dani započeli su pjesničkom večeri koju je vodila šoltanska knjižničarka Željka Alajbeg predstavljajući goste večeri: Božidara Petrača, predsjednika Društva hrvatskih književnika, koji je govorio o stvaralaštvuVesne Parun, naše najslavnije hrvatske pjesnikinje 20.st., a glumica HNK-a Split, Ksenija Prohaska, krasnoslovila je odabrane Vesnine pjesme. Posjetitelji su uživali u slušanju odabranih Vesninih pjesama i izvedbi dalmatinskih klapskih pjesama šoltanske ženske klape Čuvite.

Stihovi Vesnine pjesme Prva ljubav bili su najava ovogodišnje teme za literarni i likovni natječaj za osnovne škole Visa, Prvića i Šolte – osnovnim školama Vesninog djetinjstva. Nažalost, ove godine izostala je Područna škola Zlarin koja je zbog nedostatka učenika zatvorena.

Ova kulturna večer završila je čitanjem najboljih odabranih literarnih uradaka na temu Ljubav i podjelom nagrada učenicima.

Za najbolji literarni rad proglašeni su i nagrađeni: Antonio Marković za priču „Jubav na prvi pogled“ iz OŠ Grohote, a Andrija Franić iz PŠ Prvić-Šepurine i Matija Lukšić iz OŠ Vis za svoje pjesme.

Za najbolja likovna ostvarenja izabran je akvarel Bojane Mladenovske iz OŠ Grohote, akvarel Luce Cukrov iz OŠ Prvić te kolaž Matee Lipanović iz OŠ Vis.

Organizatori i pokrovitelji ove uspješne manifestacije bili su Općina Šolta, Kulturno-informativni centar otoka te Društvo hrvatskih književnika.

JUBAV NA PRVI POGLED

Bilo je lito. Doša san doma s mora. Nisan se stiga tušitat kako bi skini sol sa sebe ča mi se zalipila za kožu jer me mater zazvala. Tribalo jon je ča pri donit iz butige vegetu i još ništo da bi skuvala obid.

Ni mi se dalo ić u butigu. Vrućina, a ona me šaje po suncu i još moran požurit. Srićon otac mi je kupi koji dan pri novu biciklu. Seden na nju i upiren uzbrdo, pa nizbrdo i stižen, a isprid butige ugledan jednu lipu malu. Ne poznajen je! Čija je? Zabulji san se u nju, zbuni i deboto pa s bicikle.Imala je lipu plavu kosu vezanu u rep, plave velike oči i bile zube, smijala se. Zagleda san se u nju, zaboravi san da moran disat, zaboravi san da san još uvik na cesti i zamalo me pokupi auto. Zaboravi san na mater, obid, vegetu... i zašto san doša u Grote. Ti san jon ništo reć, ali nisan zna ča. Ništa mi pametno ni padalo na pamet. Pa nije mi ovo prvi put da vidin lipu curu. Iman curu koja se zove Dina i nisan se nikad ovako smanta. Ma je li to ono ča zovu jubav na prvi pogled!?

Spasi me mobitel. Zazvoni je, ona se okrenila, ugledala me, ali je ugledala i moj mobitel koji je bi isti ka njezin i tako smo započeli pričat. Zacrveni san se ka paprika, ali san s njon razgovara. Dozna san da se zove Marina i da je mlađa od mene 4 miseca. Kad se zaustavi autobus rekla je da mora poć, da se vraća u Split i da će doć ponovo tek iduće lito. Jidi san se na mater ča me  ni pri slala u Grote po spizu. Uspi san se sitit samo vegete kad san uša u butigu. Vrati san se doma nakon ure vrimena pa je mater vikala i jidila se. Sve san jon ispriča, a ona mi je rekla da se ostavin čorava posla jer je ta mala samo nikoliko dan na Šolti i to samo liti.

Nakon obida koji je ipak uspi odluči san zaboravit Marinu i mislit o Dini.

Antonio Marković, 8. razred, OŠ Grohote

Mentor: Mirjana Stanić