160. godina školstva na Otoku

Razvoj organiziranog nastavnog procesa od samih početaka 1854. godine obilježile su brojne društvo-ekonomske prilike. Već i sam uvid u tehničke uvjete rada, od prostora Bratske kuće u Grohotama i kuće obitelji Bezića (zvanih Patalole), potom školskih zgrada u Maslinici, Donjem Selu, Srednjem Selu, Gornjem Selu, Stomorskoj, njihovo postupno gašenje i izgradnja nove zgrade 1963. godine daje ilustraciju zahtjevnosti i specifičnosti organiziranja nastave.

Otočna škola danas reprezentativna je ustanova obrazovanja i odgoja koja u svojoj 160. godišnjci bilježi novi početak – početak rada u novoizgrađenoj sportskoj dvorani i rekonstruiranoj školskoj zgradi.

Osnovna škola Grohote uz reprezentativne tehničke uvjete ponosi se

• odličnom organizacijom nastave koja podrazumijeva potpunu stručnu zastupljenost učitelja koji se kontinuirano usavršavaju,
  • angažiranim školskim stručnim suradnicima,
  • suvremenom opremom i nastavnim pomagalima
  • neizostavnom i potpunom skrbi o učenicima koji iz udaljenih mjesta organiziranim prijevozom dolaze i odlaze s nastave,
  • osmišljenim prihvatom u kojem se učenici nalaze u vremenu nakon nastave, u kojem su im ponuđeni sadržaji primjereni uzrastu,
  • čitavim nizom različitih aktivnosti u kojima učenici postižu vrijedne rezultate,
  • mnogobrojim suradnjama sa srodnim ustanovama, stručnim tijelima, različitim organizacijama na lokalnoj, županijskoj i državnoj razini.

Željka Alajbeg, voditelj Knjižnice Grohote

Mia Domaćina

Autor: Dragana Đurić, 20. 5. 2015.

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

Otoku se vraća da koncertom uljepša Šoltansko kulturno ljeto, ili da, kao danas, uveliča otočno slavlje. Iz Zagreba se svojoj školi vratila Mia Domaćina.

Uspjeh svojih učenika OŠ Grohote prati i nakon završetka osnovnog obrazovanja. Primjer uspjeha učenica je koja je u vrijeme osnovnoškolskog obrazovanja istovremeno u Splitu stjecala znanja iz područja glazbene umjetnosti. Nakon završene srednje glazbene škole u Splitu, polazi Muzičku akademiju u Zagrebu. Učenica koja odličnim uspjehom niže osnovnoškolske i studentske dane, značajne uspjehe i zapažene nastupe postiže na brojnim natjecanjima i smotrama. Magisterij muzike završava s pohvalom.