Vijesti učeničke zadruge

Eko grupa OŠ Lučac posjetila Šoltu

Autor: Administrator , 17. 5. 2011.

Željka Alajbeg, GKMM Knjižnica Grohote

U organizaciji Knjižnice Grohote u subotu, 14. svibnja 2011. godine, učenici OŠ Lučac, polaznici Eko grupe 3. razreda s učiteljicom Nikicom Sikirica posjetili su Gornje Selo i upoznali bogatstvo šoltanske biljne riznice.

U prostoru Elezovićevih dvora na Rakovi  mladim ekolozima je predstavljena izložba šoltanske flore, te dan  uvid u brojnost i raznolikost biljnih vrsta, njihova ljekovita svojstva i stupanj zaštićenosti. Praktično korištenje šoltanskog bilja predstavile su polaznice Učeničke zadruge Buharice (OŠ Grohote) – Hana, Jelena, Nina, Rosana, Tina i Magdalena. Stručnim izlaganjem o postupku prikupljanja bilja, pripremi, izradi i dekorativnom pakiranju proizvoda prezentirale su svoj višnjak, rogačušu, maslinovo ulje, kantariol, limuncine. Likovna grupa ove vrijedne Zadruge predstavila je umjetničke radove inspirirane šoltanskim biljem. Da bilje svakako pronalazi primjenu u umjetnosti pokazala je domaćica susreta gđa. Tonka Zlendić. Ova iskrena ljubiteljica prirode, vlasnica botaničkog vrta predstavila je svoje umjetničke radove nastale kompozicijski zanimljivim lijepljenjem prešanog cvijeća. Učenike je upoznala sa postupkom prešanja bilja naglašavajući da za izradu ovakvih umjetnina treba imati znanja, strpljenja i nadasve ljubavi. Šetnjom do Požarina djeca su doživjela Šoltu u svoj njenoj proljetnoj bujnosti i dolaskom na južnu stranu otoka panoramski dotakla ljepotu svog zavičaja. Uz obilno darivanje i ugodno druženje susret će svakako ostati obilježen najveselijim doživljajem – jahanjem teta Tonkine magarice Mice.

Zadrugari UZ Buharica predstavljaju radove inspirirane šoltanskim biljem

Elezovića dvori