Projekti Škole

Svi  obrazovni ciklusi (1. - 8. razred)

Odgojno-obrazovni sadržaji:

Vijesti, materijale i informacije za pripremu i provedbu školskih preventivnih programa možete vidjeti na portalu preventivni.hr (http://public.carnet.hr/preventivni/?cat=5)

VODENA ZRCALA OTOKA ŠOLTE

Ove školske godine 2022./23. središnja tema Školskog kurikuluma je istraživanje utjecaja klimatskih promjena na obnovljive zalihe pitke vode te i obnavljanje i zaštita ekosustava povezanih s vodom u užoj zajednici s ciljem poticanja učenika i lokalnog stanovništva na promišljanje i poduzimanje aktivnosti kojima bi se očuvala lokalna i globalna biološka raznolikost.

Kroz središnju temu Vodena zrcala otoka Šolte bavit ćemo se  Globalnim ciljevima održivog razvoja usvojenim na 69. sjednici Opće skupštine UN-a 2015. godine te svoja istraživanja posebno usmjeriti na lokve i druga vlažna staništa na Šolti kao prirodna sakupljališta vode i specifične ekosustave te promišljanje o mogućnostima preuzimanjem tradicijskih, nekonvencionalnih oblika prikupljanja vode  na otoku uvjetima klimatskih promjena i to kroz obnovu i ponovnu upotrebu gustirni.

Navedeni cilj planiramo realizirati kroz problemsku, istraživačku i terensku nastavu, međupredmetnim planiranjem i  provođenjem projekata kao što  su -  Vodena zrcala otoka Šolte: Čuvajmo svoj dom od malih nogu! Ekoškole i Procter&Gamble za očuvanje biološke raznolikosti, Međunarodne Eko-škole, Mali poduzetnici za zeleni Otok – Erasmus+, Školski volonteri - Mladi za stare, stari za mlade, Budi Internet genijalac (BIG), Zasadi stablo ne budi panj! i Erastotenov ekperiment.

Kontekstualizacija:

Otok Šolta je otok bez tekuće vode te je do nedavno ovisio isključivo o vodi prikupljenoj u gustirnama – kamenim cisternama koje su se dijelom gradile kao mještanske, a dijelom su ih imala i pojedina kućanstva. Dodatna voda za napajanje stoke i navodnjavanje polja crpljena je  iz prirodnih kamenih udubljenja u kojima većim dijelom godine nije presušivala. Dovođenjem tekuće vode iz rijeke Cetine na Otok, posve su zanemarene gustirne, a osobito lokve koje su nepristupačne, zagađene različitim vrstama otpada, naseljene nepripadajućim biovrstama te obrasle gustim neodržavanim raslinjem.

Te vode, lokve i more danas zrcale čovjekovu nebrigu o prirodi,  kao i ignoriranje  klimatskih promjena, odnosno globalnog zatopljenja koje utječe na količinu dostupnih vodenih resursa, osobito pitke vode. Ugroženost biološke raznolikosti vodenih površina zrcale neodgovoran odnos čovjeka  prema prirodi te neosvještenost utjecaja globalnog zatopljenja izazvanog svojom utjecajem kao i mogućnosti  djelovanja kojim mogu očuvati biološku ravnotežu kako za sebe tako i za biološke zajednice o kojima ovise.

Promjenom odnosa prema ovim važnim vodenim resursima promijenit ćemo i vlastitu refleksiju u Vodenim zrcalima otoka Šolte.

ŠPP

Zimske radionice – druženje i timsko učenje

Autor: Ivana Čulić Farac, Vesna Korlaet, 12. 1. 2018.

Mira Matijašević, učitelj Informatike

Osnovna škola Grohote je u prvom i drugom tjednu 2018. godine za učenike organizirala zanimljive i kreativne radionice.

Zimski školski praznici su, kod većine učenika, željno iščekivani dani. Iako većina učenika te dane iskoristi za putovanja i različite izlete, ima i onih koji svoj odmor provedu kod kuće u druženju s obitelji i prijateljima. Upravo za te učenike, osnovna škola Grohote, tijekom zimskih praznika organizirala je niz radionica na kojima su mogli naučiti i upoznati nešto novo, a istovremeno se zabaviti.

Tako su na jednostavan i zanimljiv način naučili izrađivati eko spremnike za baterije, papir, plastične boce i čepove koristeći se različitim materijalima poput kartonskih kutija, gajbi, novina i sl. Osim toga, naučili su kako se kukiča, pripremaju slastice i izrađuju kućice za ptice.

Održane su brojne radionice za učenike viših razreda kao što je eko radionica Winter Wonderland, robotička radionica, interaktivna radionica, radionica prve pomoći i pričaonica. Učenici nižih razreda sudjelovali su u kreativnoj i likovnoj radionici.

Kao i svake godine, veliki odaziv učenika i veliko zadovoljstvo roditelja poticaj su da se ovakva druženja i dalje organiziraju.