> Knjižnica
Vijesti iz svijeta knjige i knjižnica

Arsen Kojdić i Ćikulota iz OŠ Bol, Bol osvojili su Dječji Pričigin 2019.

Autor: Mirela Mijić, 23. 3. 2019.

Split, 23.3.2019.

U završnom danu splitskog Festivala pričanja priča Pričigin u Gradskom kazalištu mladih, u Splitu održan je 13. Dječji Pričigin.

Dječji program pričanja priča na zavičajnom govoru Splitsko-dalmatinske županije je već tradicionalno otvorio direktor Festivala Petar Filipić pri čemu se zahvalio šoltanskim suradnicima iz OŠ Grohote iz Grohota i Gradske knjižnice Marka Marulića – Knjižnice Grohote koji već desetu godinu zaredom organiziraju dječji dio festivala.

Uhodani tročlani žiri u sastavu - Dunja Kalilić, Vedran Matošić i Damir Šarac proglasili su ovogodišnje pobjednike. Prvo mjesto pripalo je Arsenu Kojdiću, učeniku 5. razreda i mentorici Branki Šesnić iz OŠ Bol iz Bola s pričom Ćikulota. Drugo mjesto je osvojila Katrin Jerčić, učenica 6. razreda i mentorica Maja Ćapin iz OŠ Pučišća iz Pučišća, s pričom Da čela, osa!, Na trećem mjestu završila je Lara Pavela, učenica 3. razreda OŠ Lučac iz Splita i mentorica Nikica Sikirica s pričom Šušur o' vikleri.

Ostali finalisti koji su izborili svoje mjesto na ovogodišnjem Dječjem Pričiginu su redom: Mirena Derado, učenica 6. razreda OŠ Supetar, Supetar i mentorica Tea Fabris Matulić, Leona Težulat, učenica 3. razreda OŠ Bol, Split i mentorica Blanka Ljubenkov, Laura Dundić Ljubičić, učenica 8. razreda OŠ oca Petra Perice, Makarska i mentorica Gorana Babić, Marijela Tomaš, učenica 8. razreda OŠ dr. Franje Tuđmana, Brela i mentorica Vanja Sokol, Toni Vicenco Sinovčić, učenik 3. razreda OŠ Grohote iz Grohota i mentorica Senija Nejasmić, Luka Milatić, učenik 6. razreda OŠ Jelsa, Jelsa i mentorica Marina Ćurin te Domagoj Franetović, učenik 7. razreda OŠ Petra Hektorovića, Stari Grad i mentorica Leana Fredotović.

Uz deset učenika i mentora finalista  program su dodatno začinili pjesmom i igrom Klapa Luč iz OŠ Lučac, Split i učenici OŠ Jelsa iz Jelse s igrokazom Jubavni razgovori.

U svijetu kojem glavnu riječ preuzima tehnologija, a tradicionalne vrijednosti i vještine polako padaju u zaborav, važnost Dječjeg Pričigina za poticanje pripovijedanja, povodom Svjetskog dana pripovijedanja koji se obilježava 20. ožujka, i njegovanje zavičajnog govora iz godine u godinu raste.

Svi radovi pristigli na Dječji Pričigin  bit će tiskani u zborniku radova Ča-more-judi 2019, a 21. pjesnička manifestacija Ča-more-judi će se održati 26. travnja 2019. u Nečujmu na otoku Šolti, kao dio dječjeg dijela programa 29. Marulićevih dana, a u organizaciji OŠ Grohote i Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu. Arsen Kojdić, sa svojom pobjedničkom pričom je počasni gost manifestacije.