Slikovnice za djecu Dječjeg vrtića Grohote

Autor: Dragana Đurić, 24. 4. 2014.

Željka Alajbeg, voditelj Knjižnice Grohote

Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava 23. travnja 2014. djeci Dječjeg vrtića Grohote uručene su slikovnice prikupljene akcijom darivanja knjiga koju je pokrenula Knjižnica Grohote u okviru nacionalne kampanje "Čitaj mi!".  Prikupljanjem pročitanih, dobro očuvanih slikovnica svi sudionici pridružili su se projektu Međunarodnoga dana darivanja knjiga koji se obilježava 14. veljače.

Ovim međunarodnim volonterskim projektom nastoji se djecu potaknuti na čitanje te im probuditi ljubav prema čitanju. U smjeru takvih nastojanja Knjižnica Grohote je u tijeku akcije prikupljanja slikovnica organizirala pričaonice. Priču Kraljevska pusa Davida Mellinga koju je čitala voditeljica Knjižnice s oduševljenjem su poslušala djeca Dječjeg vrtića Grohote (14. veljače 2014. ), posjetitelji pričaonice u Knjižnici (15. veljače 2014.) i učenici 1. – 4. razreda OŠ Grohote (24. veljače 2014.).

Želja djece - donatora slikovnica da budu prisutna u vrtiću prilikom uručenja je ostvarena na obostrano zadovoljstvo. Veselja darivanja bilo je u izobilju, kao i želje da se pričaonice nastave. Uspješnost nastojanja da čitanje bude inspirativno i zabavno ovom prigodom je ostvarena, stoga podsjetnik - čitanje djetetu od najranije dobi:

• pomaže u stvaranju posebne emocionalne veze između djeteta i odraslog
  • izaziva zadovoljstvo i ugodu djeteta
  • uvodi dijete u svijet umjetnosti i književnosti
  • unapređuje djetetove sposobnosti slušanja
  • pomaže u razvoju opažanja, pamćenja, mišljenja i logičkog zaključivanja
  • uvodi dijete u raznoliki svijet zbivanja i iskustva, potiče ga na istraživanje, razvija interese i omogućava stjecanje novih spoznaja
  • bogati njegov rječnik i govorne sposobnosti
  • pomaže djetetu da razvije predčitalačke vještine
  • bogati maštu i razvija kreativno mišljenje
  • razvija djetetove osjećaje i pomaže razumijevanju osjećaja drugih
  • pomaže moralnom razvoju i usvajanju humanih vrijednosti
  • pridonosi motivaciji za samostalno čitanje i uživanju u čitanju i knjize
  • pomaže djetetu da zavoli knjigu

www.citajmi.info

Hvala svima na sudjelovanju!