Čitajmo pod krošnjama, petak 22. listopada 2010.

Autor: Dragana Đurić, 6. 11. 2010.

Kao što godina ima svoja četiri godišnja doba, svako godišnje doba svoje razdoblje, tako i mi knjižničari kroz godinu s nestrpljenjem očekujemo  posebno razdoblje u Knjižnici. To razdoblje se zove Mjesec hrvatske knjige. Tada je u svim knjižnicama u Hrvatskoj posebno veselo i živo, događaju se razne izložbe, predstavljaju se pisci i knjige, ljudi koji oslikavaju slikovnice, čitaju se priče.

Ove godine Vaša školska knjižničarka, učiteljica Dragana i ja zamislile smo nešto sasvim drugačije. Umjesto da djeci čitamo priče koje je netko napisao za njih, pozvale smo djecu da pročitaju svoje priče koje su napisane za nas.

Kako se nalazimo u godini koja je posvećena vrlo važnom zadatku očuvanja prirode naš zadatak je bio napisati tekst o prirodi. Prijedlozi naslova bili su Najdraže godišnje doba, Susret u prirodi ili naslov po vlastitom izboru. Dobile smo toliko zanimljivih, maštovitih čak i obojanih  radova da smo najprije bile oduševljene. Kada smo sve pročitale po 4. put zaključile smo da se družimo sa pravim malim piscima. A pisci su ljudi koji vole, zapravo obožavaju slušati i čitati priče, vole pričati o pričama, vole da ih učiteljica nauči pravilno pisati priču, vole učiteljici pokloniti priču, jednostavno vole priču.

Poslušali smo sve te vrijedne radove i polako se uputili u šetnju prirodom kroz godišnja doba. Naša pozornica bila je Šolta, njena polja, šume, obala, njene šumske i morske životinje i sve njeno što da nam poklanja i što joj trebamo čuvati da zauvijek ostane tako lijepo.

Željka Alajbeg, Gradska knjiižnica Marka Marulića - Grohote

Pobjednički rad: Zahtjevna i ljuta gospođica jesen

Autor: Julija, učenica 4. razreda

Zahvaljujemo načelniku Općine Šolta Nikoli Ceciću- Karuziću što je omogućio da svaki mali pisac bude nagrađen, a najbolji među njima dobije vrijednu knjigu o prirodi (Atlas oceana i mora) te na sudjelovanju u druženju s malim piscima.

Zahvaljujemo i učiteljicama od 2. do 4. razreda koje su svojom suradnjom pomogle u realizaciji ovog malog projekta.