Događanja

Dječji Pričigin na Četvrtom okruglom stolu o zavičajnosti u knjigama za djecu imlade

Autor: Dragana Đurić, 29. 5. 2013.

Željka Alajbeg, voditelj Knjižnice Grohote

U organizaciji Odjela za djecu i mlade Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu, 28. svibnja 2013., održan je Četvrti okrugli stol o zavičajnosti u knjigama za djecu i mlade.

Ovogodišnja tema „Utjecaj hrvatske usmene tradicije u suvremenoj književnosti za djecu i mlade“ donijela je niz zanimljivih izlaganja podijeljenih u dvije predmetne skupine - Hrvatska i dalmatinska usmena tradicija i dječja književnost te Usmena tradicija i novo doba.

Željka Alajbeg, voditeljica Knjižnice Grohote i Dragana Đurić, knjižničar školske knjižnice OŠ Grohote, predstavile su Dječji Pričigin izlaganjem pod nazivom „Dječji Pričigin u kontekstu predajne dalmatinske naracije“.

Uz primjere dobre prakse i izlaganja na posteru sudionici su imali priliku razgledati prigodnu izložbu knjiga Odjela za djecu i mlade popraćenu tiskanim biltenom.

Marljivost, predanost i stručna kompetencija organizatora, uz realizaciju vrijednog stručnog skupa i animaciju suradnika koji svojim izlaganjima donose interdiscilinarne poglede na temu, potvrđena je i predstavljanjem izdavačke djelatnosti. Zbornik s 3. okruglog stola Baština Splitsko-dalmatinske županije u knjigama za djecu i mlade promovirala je Katja Matković Mikulčić, potpredsjednica Hrvatskog knjižničarskog društva. Ovom prigodom predstavljena je Biblioteka Marulica, te dva naslova izdana u njenoj ediciji. „Slikovnicu mojeg djetinjstva: knjiga sjećanja“ promovirala je dr. sc. Diana Zalar, a „Split u snigu 2012.“ Tomislav Najev, prof.

U programu 4. okruglog stola sudjelovali su učenici OŠ Marjan s prof. Tomislavom Najevom,  klapa „Luč“ OŠ Lučac s prof. Lidijom Čujić Živković, glumica HNK-a Split Andrijana Vicković i Nikolina Tunjić, polaznica Dramskog studija „Thetar Theatron“, te Ivona Pejković i Flora Bašić s odgojiteljicom Zvjezdanom Čagalj.

Prigodni program i pozdravna riječ

Elli Pecotić, ravnateljica GKMM

Katja Matković Mikulčić, potpredsjednica Hrvatskog knjižničarskog društva

HRVATSKA I DALMATINSKA USMENA TRADICIJA I DJEČJA KNJIŽEVNOST