Računalo i Internet: pretraživanje i istraživanje

Autor: Dragana Đurić, 15. 12. 2010.

Kako bi zajednički odgovorili na pitanja:

• Što je računalo i kako se njime služimo?
  • Što je Internet i za što ga najčešće koristimo?
  • Kako pretražujemo Internet i vrednujemo informacije?

učenici 4. razreda, s učiteljicom Ivanom i Draganom potražili su odgovore na računalima u školskoj knjižnici.

Iskustvo i znanje većine učenika te brojna pitanja učinila su naš blok sat izuzetno zanimljivim. Pretraživanje interneta započeli smo sa školskom web stranicom te otkrili da nas ona može odvesti na druge važne stranice na kojima možemo dobiti odgovore na mnoga pitanja o računalima/kompjuterima kroz već postojeće poveznice na stranice kao što su e-enciklopedija ili Megabajt.

No, naša vježba bila je usmjerena ka zajedničkom pretraživanju i traženju odgovora o životu hobotnica te smo istražili Portal za škole/učenici/razredna nastava a zatim to isto pitanje potražili preko Google pretraživača/tražilice. Zadatak je bio da prepoznamo web stranice koje nam mogu pomoći da o hobotnicama saznamo što više. Zbog toga smo se poslužili i poveznicama/linkovima na razne znanstvene i e-časopise čije smo adrese također mogli pronaći na web stranici Škole. Otkrili smo da svaka od tih stranica ima tražilicu u koju možemo upisati traženi pojam/ključnu riječ i pronaći zanimljive tekstove.

Planirali smo održati još jedan blok-sat u knjižnici i naučiti kako ćemo, nakon pretraživanja web stranica o hobotnicama, odabrati one najvrjednije te kako napisati kratki ali zanimljivi znanstveni rad i navesti e-izvore kojima smo se služili.

Priloženi dokumenti:
Računalo i internet.ppsx (1.23 MB)