> Erasmus+
Erasmus+: Inovativnim pristupima prema kvalitetnoj školi

Osnovna škola Grohote uključila se u Erasmus+ program, najveći program Europske Unije za obrazovanje te ovim putem otvara svoja vrata za međunarodne suradnje i izlazak izvan granica lokalnog. KA1 projekt Škole pod nazivom Inovativnim pristupima prema kvalitetnoj školi je odobren, stoga su Agencija za mobilnost i programe EU i OŠ Grohote potpisale sporazum o daljnjoj suradnji. Ravnateljica Mirela Mijić i pedagoginja (koordinatorica projekta) Tanja Kardum su u četvrtak, 11. srpnja 2019., prisustvovale Uvodnom projektnom sastanku korisnika Ključne aktivnosti 1 za područje odgoja i općeg obrazovanja, koji se održao u Zagrebu, u Kući Europe. Tim susretom su ujedno i započele prve pripreme za organiziranje i provođenje projekta.

Projekt započinje 1. listopada 2019. i traje do 30. rujna 2020. Na mobilnost u neku od europskih zemalja u sklopu Erasmus+ projekta će ići petero djelatnika/ica OŠ Grohote. Ravnateljica, stručna suradnica pedagoginja te učitelj Fizike i Tehničke kulture će ići na job shadowing (promatranje rada europskih kolega), a učiteljica Povijesti i Geografije i učiteljica Likovne kulture će ići na strukturirani tečaj. Mobilnosti će trajati pet radnih dana.

Erasmus+ projekt i mobilnosti koje on podrazumijeva bi trebao OŠ Grohote pružiti priliku da se približi radu europskih kolega te da prati trendove i novitete u području odgoja i obrazovanja na europskoj razini. Cilj projekta je dobiti uvid u nove pristupe i načine poučavanja kako bi se osuvremenila nastava i učinila djeci zanimljivijom. Erasmus+ projekt Školi pruža priliku da izađe van okvira života na otoku, ali i da vrijednosti i specifičnosti Otoka te obrazovanja i odrastanja naše djece pokaže i dijeli u ostalim, europskim zemljama.

Više o projektu OŠ Grohote možete pročitati na platformi:  Erasmus+ Project Results Platform.

Supervizijom preko osjećaja sigurnosti i kompetentnosti do razvojno-integrativne supervizije u odgoju i obrazovanju

Autor: Nikola Repajić, 12. 12. 2019.

Na jučerašnjoj sjednici pedagoginja Tanja Kardum upoznala je članove UV-a o aktivnostima i iskustvu mobilnosti  Erasmus + projekta u Brnu.

Naime, pedagoginja Tanja Kardum, ravnateljica škole Mirela Mijić i učitelj Tehničke kulture Nikola Repajić od 25.11.- 29.11. 2019. boravili su u osnovnoj školi Herčikova 19, u Brnu gdje su odradili prvu Job shadowing aktivnost, neformalnog usavršavanja promatranjem na radnom mjestu.

U iscrpnoj i zanimljivoj PPT pedagoginja je upoznala članove UV kako izgleda radni prostor u češkoj školi, metodologija rada u nižim i višim razredima, s njihovom strukturom obrazovnog sustava.

Dojam svih troje polaznike, ne samo pedagoginje je bio prožet entuzijazmom i pozitivnim iskustvima. Unatoč tome što većina nastavnog osoblje u Češkoj slabo barata engleskim jezikom, sporazumjevanje je teklo bez ikakavih poteškoća. Svi sudionici u projektu su bili entuzijastični i spremni pomoći. Zajedničko mišljenje, da je Erasmus+ projekt jedno veliko pozitivno iskustvo, nepresušni izvor inspiracije u budućem radu i da ne treba imati straha pred novim izazovima, je posebno djelovalo motivirajuće za sve članove Učiteljskog vijeća za uključivanje i rad na budućim projektima.