Kako roditelji mogu zaštiti dijete

Kako spriječiti ili "liječiti" cyberbullyng:

Autor: Dragana Đurić, 28. 11. 2010.

Informiranost i odgovornost važni su elementi u računalnoj sigurnosti.

- Naučite više o računalu i nemojte ga koristiti umjesto dadilje

- Razgovarajte s djetetom o opasnostima koje vrebaju s Interneta

- Potičite korištenje računala za rad i učenje, a ne isključivo za zabava

- Ograničite korištenje računala i pratite kakve stranice dijete posjećuje

- Naglasite djetetu da nije krivo ako je žrtva internetskog nasilja

- Sačuvajte prijeteće poruke nasilnika i potražite pomoć policije

• Ukoliko ste odlučili priključiti svoje računalo na Internet, neophodno je na računalu imati instaliran antivirusni program koji se treba redovito osvježavati te ispravno podesiti vatrozid.
  • Korisno je upisati dijete na tečaj korištenja Interneta, gdje na konkretnim primjerima može naučiti kako pronaći korisne sadržaje i informacije na Internetu, te kako se dopisivati s prijateljima.
  • Mnoge Internet stranice zahtijevaju autorizaciju korisnika  (upisivanje osobnih podataka) kako bi se omogućio pristup sadržajima ili uslugama. Važno je naučiti dijete da nisu sve stranice na Internetu pouzdane, te da upisivanje osobnih podataka može imati određene posljedice. Najsigurnije je dogovoriti se s djetetom da ne upisuje svoje osobne podatke prije dogovora s vama.
  • Pričajte s djetetom o načinima korištenja Interneta.  Djeca vole koristiti Internet kao virtualno okupljalište, te na taj način stječu nova poznanstva. Nerijetko se ta virtualna poznanstva požele „materijalizirati“, pa se ugovaraju međusobni susreti. Omogućite svome djetetu pratnju prilikom takvih susreta, to može biti stariji brat ili sestra, ili neka druga osoba od povjerenja.
  • Svaki roditelj je formirao pravila kojih se zajedno sa svojim djetetom pridržava. Kao što vrijede pravila u odgoju tako vrijede pravila i na Internetu. Internet pravila ili tzv. Netiquette odnosno Internet bonton određuju pravila lijepog ponašanja na Internetu.
  • Postoje razni načini nadgledanja i ograničavanja korištenja Interneta. Korištenjem alata za logiranje u pretraživaču (history), možete kronološkim redoslijedom vidjeti Internet stranice koje su posjećene s vašeg računala. Pomoću filtera možete ograničiti pristup određenim Internet stranicama koje ne želite da vaše dijete posjećuje. Osim ovih osnovnih načina kontrole i ograničavanja postoje i različiti programi za nadgledanje i ograničavanje korištenja Interneta (Parental control software).
  • Istraživanjem je utvrđeno da 60% djece smatra istinitom informaciju koju pronađe na Internetu.  Stoga „surfajte“ zajedno sa svojim djetetom. Pokušajte zajedno pronaći zanimljive, zabavne i korisne Internet stranice. Na taj način gradite međusobno povjerenje i stvarate priliku da na lakši način uputite dijete na određene neprimjerene Internet sadržaje.

Izvor: Portal za škole, CARNet,
Priloženi dokumenti:
sigurnost-na-netu.pdf (557.75 KB)
Sigurnije na Internetu i Filtriranje sadrzaja.pdf (13.24 MB)