Prehlada i gripa

Kako se zaštiti od gripe

Autor: Dragana Đurić, 23. 1. 2011.

Virus gripe se odlično prilagodio širenju među ljudima što gripu čini izuzetno zaraznom bolesti koja se lako prenosi kihanjem i kašljanjem. Virus možete prenijeti drugima i prije pojave prvih simptoma te pet dana nakon ozdravljenja.

Neki ljudi mogu biti inficirani i bez razvoja simptoma širiti virus. Zbog toga se cijepljenje preporuča i osobama koje ne pripadaju posebno rizičnim skupinama radi posredne zaštite najugroženijih.

• Odvojite vrijeme za cijepljenje.
    • Cijepljenje je najučinkovitiji način prevencije gripe.
    • Cijepljenje je posebno važno za osobe s posebnim rizikom od ozbiljnih komplikacija
  • I ne zaboravite! Cijepljenjem štitite ne samo sebe nego i svoju obitelj, suradnike i druge ljude s kojima dolazite u kontakt.

Cjepivo za novu gripu je proizvedeno i testirano po svim standardima svjetske zdravstvene organizacije za registraciju cjepiva, a nuspojave su identične onima sa sezonskim cjepivom koje koristimo svake godine. Novo cjepivo se proizvodi na oplođenim kokošjim jajima, a za svaku dozu potrebno je jedno jaje (zbog toga se osobe alergične na jaja ne mogu cijepiti).

Važno je naglasiti da je nova gripa čak i blažih simptoma nego sezonska te većina pacijenata ne treba nikakvu liječničku pomoć.  Prema tome će i lijekovi biti potrebni samo najugroženijima, a za njih trenutno ima dosta lijekova.

Nemojte zaboraviti niti druge mjere koje možete poduzeti u sprječavanju širenja virusa:

• Izbjegavajte bliski kontakt s osobama koje su oboljele od gripe. Gripa je zarazna bolest i lako se prenosi uobičajenim socijalnim kontaktom.
  • Redovito perite ruke sapunom i toplom vodom najmanje 20 sekundi.
  • Imajte zdrave navike i ojačajte imunološki sustav; pravilno se hranite, redovito vježbajte i odvojite vrijeme za odmor.
  • Prekrijte usta i nos maramicom ili rukavom (ne dlanom) dok kišete ili kašljete
  • Izbjegavajte bliski kontakt s osobama oboljelim od gripe
  • Iako vam je posao važan, ostanite kod kuće ako ste bolesni. Ne izlažite druge virusu. Preležite gripu i oporavite se!

Portal za škole/Riječ stručnjaka

Gripa.hr