Prehlada i gripa

Liječenje prehlade

Autor: Dragana Đurić, 23. 1. 2011.

Prva stvar koju moramo učiniti kada se prehladimo jest obilno uzimati tekućinu, naročito pileću juhu, zatim ljekovite čajeve od metvice, kadulje, majčine dušice i kamilice, te tople napitke od limuna i naranče. Tekućina vlaži i grije sluznicu, potiče lučenje sluzi pa samim time smanjuje zadržavanje virusa u dišnom sustavu. Pored toga sprječava i dehidraciju.

Aromaterapija također može biti od velike pomoći. S jedne strane eterična ulja poput limuna, čajevca, eukaliptusa i tamjana možemo kapati u aroma lampicu i na taj način mirisno oplemeniti prostor te tako spriječiti širenje infekcija. S druge strane eterična se ulja mogu koristiti i za ispiranje usta (vodena otopina napravljena od ulja kadulje ili čajevca),  za inhaliranje,  kao kupelji, kao oblozi za skidanje temperature ili se pak mogu primijeniti na prsni koš u mješavini s baznim uljima u odgovarajućem omjeru za suzbijanje kašlja, te za poticanje izlučivanja sluzi i olakšano disanje.

Iako se danas za začepljen nos najviše koriste kapi za nos, tzv. dekongestivne kapi, radi smanjene reakcije kože treba nadraženu kožu vanjskog dijela nosa mazati kremama i balzamima. Tjelesna aktivnost treba biti smanjena na minimum. Boravak u toplim prostorijama je važan, treba se utopliti i koristiti tople kupke. Glavobolju, bolove u zglobovima i grlu treba liječiti analgeticima i lokalnim antisepticima (grlo).

Konkretnog lijeka za viruse prehlade nema. Postoje lijekovi (npr. Amantadin) kojima se prehlada može izliječiti, ali oni su toliko nepotrebno toksični da bi se njihovim korištenjem samo još više zatrovao bubreg, jetra i želudac, a vlastita imunost ostavila uspavana kakva uglavnom i jest kada simptomi krenu. Antibiotici djeluju tek ako se tijekom trajanja prehlade “nakalemi” neka bakterija što je vrlo rijetko.

Autor:Dinko Kolarić, dr. med.

Izvor: Portal za škole