PRIČE - Dječji pričigin 2012.

Moji dide - Dječji pričigin 2012

Autor: Dragana Đurić, 26. 3. 2012.

Posebni lik svakoga ditinjstva je dida. O svojima nam priča Anton Balić, učenik 8. razreda OŠ Slatine.

Priča: Moji dide

Mentorica Marina Ležaja

MOJI DIDE

Ja san, ka i svaki unuk, puno volija svoje dide.

Jedan je moj dida bija iz Seget Vranjica. On mi je bija did s materine strane. Zva se Ante i bija je pitur. Na svoje livo oko deboto nije ni vidija, ma mu to ni smetalo da u zadnjoj godini svog života kupi brodić na Korčuli. Odlučija je sam dovest brod s Korčule do Vranjica. Cila se familija bojala za nj, al je na sriću doša živ i zdrav doma.

Ima je problema sa srcem i često mu se stvarala voda u plućima i na drobu. To mu nije smetalo da se uvik sa menom zeza i moran reć da je bija odličan dida.

Jednog dana je iša, ka i svaki, na balote i kad je poša itnit balotu, samo je poletija za njon. To se dogodilo u parku u Trogiru, a hitna je došla za 20 minuti. Bija je na mistu mrtav. To je bija strašan šok za cilu familiju. Ima je samo 63 godin i moga je poživit bar još koju godinu.

Ponosin se šta san njegov unuk jer je on najbolji čovik kojeg san upozna.

Moj drugi did je s ćaćine strane. Zva se Marin i bi je pravi Slatinjanin. Čak se i rodija u nekoj staroj slatinskoj kući. Bija je pomorac i posta je legenda firme Brodospas. On bi bija na brodu šest miseci i kad bi posla pismo s broda u prvi misec, došlo bi najranije krajem drugog miseca. To pismo je bija jedini kontakt koji je on ima s familijom u šest miseci.

Prije dvadeset i nešto godin iša je u penziju, ali je još par godin iša na brod. Kad se ostavija broda, počeja se bavit svim i svačim. Svi vrti u okolici su bili obrasli, a on se nije smirija dok nije sve uredija. Bra je masline, sadija patadu, kupus, ora je i sve te stvari. Svi koji bi prošli kraj njegova vrta, govorili bi mu da mu je vrtal ka apoteka.

Moj je dida bija poznat po svojoj dobroti i po svom smislu za humor. Uvik se sa svima zeza. I sa starima i sa mladima. I za svakog je ima dobru rič.

Prije dvi sedmice diga se u šest ipo, ka i svaki dan, skuva kavu, okinija misec na kalendaru jer je bija prvi desetog, upalija je traktor i zamava mojoj babi. Nakon deset minuti bija je mrtav! Šok! Još niko ne more virovat. Još nismo došli sebi.

Ponosan san na svog didu kakav je i ko je bija i da budem upola ka on, bilo bi dobro i bija bi sritan.

Moji su didovi najbolji na svitu!