Dječji Pričigin - priče 2011.

Kurijožitada - priČAn ti priču/dječji pričigin 2011.

Autor: Dragana Đurić, 31. 3. 2011.

Klara E., 6. razred, OŠ Grohote

Mentor: Mirjana Stanić

Ustala san zarana, prontala za skulu ka i obično. Kad san arivala na autobusnu stanicu svi su ništo šapjali. Kako san kurjožasta tila san znat o čemen je rič, ma bili su šotokuco.

To me jidilo u autobusu i na nikin uran u skuli. Toliko me je skonšumalo da ni meštrovicu nisan baš obadavala pa je oti dan finija sa dvi slabije ocjene. Jedva san čekala da zazvoni šesta ura.

Autobuson nase doma – ka i obično, a u busu ni muhe za čut, skroz neobično. Za ne virovat!

Niki su iza moji leđ ništo motavali rukan. Znan to jerbo san ih vidila na staklo o ponistre . Brzo san se okrenila, a oni ka nije njiov posal. Ča in je danas?

Jedva san čekala doć doma. Već sa praga sve je letilo na tle, a ja brzinon svitlosti pobigla u kamaru, itila se na posteju i zaplakala.

Ma ča in je, nikor me ne voli, oli su se kontreštali.

Popodne je tribalo poć na trening u judo klub. S vrat san sinjala da je tu i moja najboja prijatejica Paula. Dotrčala je do mene. Tako mi se parilo. Ma umisto do mene produžila je do Tine. S njon se šapjala i cirila. Umirala san od kurijožitade. Ma, ča se vo dogaja!? Oči su mise orosile, a oni se uvatili hihlišćat.

Izletila san vanka. Bila san bisna i žalosna. Odila san sve brže i brže. Nisan tila nikogar ni vidit ni čut. Gren nanoge od Stomorske do Gornjega Sela, sama! Ma baš me fotalo!

Oti dan je i mater zakazala jerbo radi nikoga važnega posla ni mogla doć po mene. Baš mi ne gre danas, mislila san, kad čujen auto i nikor me dozivje. Bi je to moj prijatej Jure. Promislila san da bi mi on moga reć ča se dogaja, ča su svi malo ka čudni. Ulizla san u auto i odma ga išempjala pitanjima. Ma i on se ništo izmotaje i nikako da reće ono ča oću znat.

Vozimo se nikin pojskin puten. Na putu bovani. Auto se trese i hiza kako da san na tovara sela. Arivajemo prid niku malu kuću. Otvaramo škripava vrata. Vata me nika nelagoda i straj, a kad iznutra izleti maška. Zašijala san nase i zavikala. Ne sićan se ča, jerbo ono ča san čula bilo je jače : Sretan ti rođendannnn!!!

A tote smo! Ostala san inkantana. Zaboravila san na rođendan, a oni su se sitili i sve lipo sparićali. Volidu me, a ja, šempija, mislila da in višje nisan važna.

Smijali smo se i od ote berekinade skrojili štoriju ča se pameti za cili život.

Baš nan je bilo lipo, ma sve batude ću vam pripovidit drugi put!