Dječji Pričigin 2015.

KRAVLJE LUDILO

Autor: Dragana Đurić, 24. 3. 2015.

Kravlje ludilo. Sigurno ste prvo pomislili na onu bolešćurinu kojom su nas tlačili jedno vrime. Ne, nije rič o tome, već o kravi Biserki.

Susida Mara imala je dosta stoke, među njima i jednu staru kravu, brat bratu, od 500 kilograma. Biserka je bila krava muzara s velikim crnim očima i smeđim mrljama po tilu. Cilom selu je radila probleme. Više na šćetu, nego na korist. Ko da je bila plaćena da pravi budaleštine. Najviše je volila uć u tuđi vrta i pojist sve šta vidi.

Kad bi bilo vrime mužnje, Biserka bi mrko gledala vlasnicu. Samo je čekala kad će Mara otić u kuću po dodatni sić za mliko. Čin bi Mara priko vrata, Biserka bi, šta bi jače mogla, udarila onom svojom debelom, mesnatom nogom po siću. Naravno, prolila bi cilo mliko. E, to je, nama dici, bilo najzanimljivije. Čekali smo Marin povratak i njezinu reakciju na učinjenu šćetu.

Vikala bi Mara:

- Sveca mi moga, sad ću te zadavit! Sveti Ante, pomozi jon da je moje ruke ne dovate! E sad ćeš dobit, ti stara kravo, ne zvala se ja Mara Peconjina!

Biserka bi samo odgovarala mukanjem: muuu, muuuuuuuuu. To bi Maru još više rasrdilo, para bi jon iz ušiju izlazila.

Budući da smo jako dobro znali Biserkinu ćud i Marine kletve, nama, dici iz sela, palo na pamet da se zabavimo na Marin račun.

Izvela Mara Biserku na ispašu i otišla kuvat ručak. Mi jon uletili u kuću i rekli da je Biserka pobigla u Ikicin vrta. Mara odma s vrata počela vikat šta je jače mogla:

- Biserkaaaaa , vrati se, vrag  te ne odnijo! Biserkaaaaaaaaaaa!

Trče Mara brže od strile prema Ikićevom vrtlu i zapomaže:

- Ikiću, Ikiću! Pomozi, ona moja luda krava će ti izist cili kupus!

Izletio Ikić iz kuće i viče:

- O Mare, odnile te vode, nije moj vrta livada za tvoju kravetinu!

Sjurili se u vrta, krave nigdi. Mara se za glavu uvatila, mislila da je Biserka otišla dalje u šćetu.

Znali smo da će biti gadno. Mara urliče, Ikić se smije.

Da, da, i mi smo se smijali, ali smo jon morali reć šta smo napravili. Kad je čula šta smo napravili, natrala nas je kamenjima. Vidili smo da je vrag odnijo šalu pa smo se razbižali po selu.

A znate šta je bilo s Biserkon? Nastavila ona po svome i zabavljala nas cilo lito.

Ivan Šitum, 8. razred

Mentor: Martina Vlašić