Dječji Pričigin 2014 - priče

Nuono i divji bahić

Autor: Dragana Đurić, 29. 3. 2014.

Judi govoridu da su vas Broč uzorali divji bahići. Pri hi ni bilo po se pitomo kako su duošli do nos. Niki govoridu da su hi donili lovoči, da imodu čo lovit, a drugi da su priplivoli. Meni je to bokunčić smišno, ča ćedu plivot kal imomo trajekte, muogli su se lipo ukrcat i duoć ko provi turisti.

Kako bilo da bilo, sal su na Broču i činidu šćetu!

Jelno godišće urodile masline, a kal su već urodile, ried hi je i pobrat!

- Sramota je ol Boga i ol svita ostavit hi na stablu,  Buog bi nas kaštigo – rekla je nona.

- Ala dobro je - reko je nuono - frmojmo provjat, u subotu se va parićat i brat!

Večer pri kupili smo kobasic i brižuolih, a nona je zažutila kapuca. Pri je bi običaj odnit suhih smokov, ali ko će hi sal dat kal hi nikor ne suši, po smo kupili "domaćicih" i mandarinih za posli mariende. Dobro se gledolo da se ne zaboravidu gradele i vino, a i voda - jer  va učinit bevondu, cilo vino zamanto.

Ma, kakovo će  vrime?

Govori je pokojan Baška, kal ga je niki furešti pito je u nos uvik sunca, da ne zno tašno reć, ali zno da svaku slobodnu subotu pado dož!

I ča ću van govorit, tako je bilo i tu subotu. Izutra se na vrime diglo. Ni svak bi zadovojan ča ga se probudilo i mrnjalo se naveliko, ali nuono je reko da se grie i zaludu je bilo govorit da će do koju uru nebo na zemju. Vazele su se lumbrele i incerode, obulo se dobru obuću i selo u auta, kal - nikor se obado:

- A saketi, zaboravili smo sakete,  u što ćemo brat!?

Nuono se vas iznervožito:

- U žepe, u žepe! - zavapi je. Nona se na to iskrcala i ulizla u kuću iškat sakete, a mi smo čekoli i gledoli u nebo.

Mater je rekla da je bilo boje ostat doma, da ćemo se  smočit i ćapat plavuritu.

Nuonotu je još somo to falilo!

- Nojboje bi bilo da svi sedemo u Dragana u kafić, tamo će nan  bit lipo teplo i  niećemo se smočit! A  masline ćedu nan pobrat tice nebeske! - pini je bisno.

U to je duošla nona sa saketima, a nuono se i prima njuon ispieči:

- Vrag odni prišu! -  i pomalo smo se uputili.

Kad smo duošli u Grabovac, počeli smo iskrcovat sve ča smo donili, a nuono je prvi ulizo u ogradu.

Ujedonput  smo ga čuli kako viče i svi smo se zaletili vidit če. Imali smo čo i vidit:

Zemja ispol maslin bila je sva izrovona, propja su se konoli učinili tako da nisi mogo ninder stat, a da si na rovno. Nuono je poče mohat rukami, zacrvenile su mu se uši, vas se užgo:

- Če vo sada, če vo sada, još ste mi somo vi falili! Gledojte ča su mi divji projci učinili!

U to je grunu ohlip i svi smo utekli u kućicu i naložili ogonj. Nikor je reko da je nojboje da sal izimo, da ne dangubimo, po smo izvukli gradele i mieso i učinili mariendu. Nuono je izi, popi bevondu, a onda je pametno zakjuči:

- Po znoš čo, dobro su i učinili! Kal jo nison uzoro masline, neka su hi projci uzorali!

Svi smo se počeli smijat, a onda smo zapivoli.

Masline smo pobroli drugu subotu i niećete virovot - bilo je zasjalo  sunce.

Pino Vrandečić, 4. razred

Mentor: Željka Martinić