Roditelji i odgoj

Osnovne životne potrebe djeteta su:

• primjerena prehrana
  • emocionalna podrška
  • osobna higijena
  • zdravstvena zaštita
  • briga o mentalnom zdravlju
  • kognitivna stimulacija
  • obiteljska struktura
  • sigurni životni uvjeti
  • sigurnost, zaštita od opasnosti u kući
  • zaštita od obiteljskih konflikata i nasilja u obitelji
  • zaštita od nasilja u zajednici

Kakvi smo roditelji?

Prava djeteta - Prava roditelja

Autor: Dragana Đurić, 14. 11. 2010.

Vi kao roditelj nemate razloga za brigu ako vaše dijete poznaje svoja prava. ... ukažite mu na prostor za slobodno vrijeme u njegovu danu te mu vratite odgovornost za život u zdravom i sigurnom okruženju

U procesu učenja vlastitih prava i načina zaštite djeca najviše pozornosti posvete onim pravima koja su njima najdraža i koja im donose ugodne posljedice (pravo na igru, djetinjstvo, slobodu dopisivanja, biranje prijatelja…) i smatramo kako je takav stav sasvim razumljiv. Roditelji i ostali odrasli koji rade s njima trebaju naučena prava staviti u kontekst odgovornosti i na taj način učiti djecu njihovim pravima. Stoga naglašavamo kako radeći s djecom na učenju njihovih prava svi se trebamo potruditi i usmjeriti na snage djeteta u spoznaji i zaštiti prava ali i obaveza koje se najbolje i najkonkretnije mogu zamisliti kao naličje prava.

Vi kao roditelj nemate razloga za brigu ako vaše dijete poznaje svoja prava. Dobro je da zna da ima pravo na obrazovanje, djetinjstvo, vlastito ime a u slučajevima u kojima na vaše inzistiranje da pospremi sobu odgovara pravom na slobodno vrijeme ukažite mu na prostor za slobodno vrijeme u njegovu danu te mu vratite odgovornost za život u zdravom i sigurnom okruženju.

Izvor: Hrabri telefon