Tipovi klime na Zemlji

Tajga

Autor: Dragana Đurić, 25. 5. 2012.

Tajga ili borealna šuma glavna je biljna zajednica snježno-šumske klime. Prostire se samo na sjevernoj polutki, između pojasa tundre i 45° paralele preko sjevernoameričkog kontinenta do Euroazije. Predstavlja 38% ukupnih šuma na Zemlji.  Pripada hladnoj klimi.

Područje tajge      Klimatski dijagram snježno-šumske klime

Na prostorima u blizini mora, tajge imaju više padalina – snijega.

Tajga - biozajednica

Tajga se sastoji, uglavnom od jela, smreka i borovazimzeleno igličastog drveća koje je prilagođeno hladnoći.

“Šumsko tlo je prekriveno neprekinutim tepihom mahovine, lišajeva i vrijesa te ponekim bobičastim biljkama -brusnicaina i malinama.” (Zemlja : enciklopedija za mlade. Zagreb : ABC naklada, 2007.)

Životinje

smeđi medvjed                                  kanadski ris

sjeverni jelen - sob                                          vukovi

Migracije sjevernog jelena

Mužjaci sjevernog jelena ili losa, svake godine odbacuju stare rogove kako bi im izrasli novi.

U ljetnom razdoblju losovi kreću na sjever u jednoj od najvećih svjetskih migracija životinja. Mogu putovati više od 964 kilometara (600 milja), starim godišnjim rutama. Na kraju svog putovanja, ljeto provode hraneći se obilnom travom i biljkama tundre.

Losovi imaju velika kopita koja koriste kao alat u teškim životnim uvjetima tundre. Dovoljno su velika da prokopaju snijeg u potrazi za hranom i da im pomognu kod kretanja kroz vodu.

Losovi su jedina vrsta jelena kod koje i mužjaci i ženke imaju rogove. Ženke otele svake godine mlado koje, već nakon nekoliko minuta stoji na svojim nogama.

Svake godine, čim padne prvi snijeg, losovi kreću prema jugu i završavaju migraciju nakon 1600 milja (2.574 kilometara). Zimu provode u zaštićenim područjima hraneći se lišajevima.

Losovi su tradicionalno, od životne važnosti za domorodačko stanovništvo polarnih područja.

Borealne, sjeverne šume – tajge na prvom su mjestu u svijetu po proizvodnji drva. Zbog toga posebnu pažnju treba posvetiti njihovoj zaštiti.

Poruke iz tajge

Ovo je trailer dokumentarnog filma o tajgi, Bikin rijeci i narodima koji žive na tom području. Posebna pažnja je posvećena ruskom Dalekom istoku zbog bogatstva i raznovrsnosti biljnog i životinjskog svijeta te stanovništva, poput naroda Udege Nanai koji su i čuvari ove prirode.

Izvori:

Biruš, Marjan. Zemlja i čovjek 5, udžbenik geografije za peti razred osnovne škole. Zagreb : Profil, 2010.

Zemlja : enciklopedija za mlade. Zagreb : ABC naklada, 2007.

Zemlja : e- istraživač. Zagreb : Mozaik knjiga, 2008.