Tipovi klime na Zemlji

Prašumska klima

Autor: Dragana Đurić, 19. 5. 2012.

Tropska kišna šuma (prašuma ili džungla) najbujnija je biljna zajednica na Zemlji.

Tropske kišne šume se nalaze na ekvatoru ili oko njega gdje je Sunčeva toplina najveća, a topli zrak ispusta obilne padaline.

tropske kišne šume_karta

Prostori tropske kišne šume               Klimatski dijagram tropske šume

Što je kišna šuma?

Tropske šume prekrivaju manje od 3%  Zemljine površine, ali su dom su više biljaka i životinja od bilo kojeg drugog bioma na Zemlji (biom je ekosustav koji se odlikuje određenim dominantnim vrstama vegetacije).

Biozajdenica tropke kišne šume

U prašumama tisuće biljnih vrsta žive jedna do druge i zajedno tvore nekoliko slojeva. Vrhovi drveća ili "svod" uzimaju većinu svjetlosti i stoga prema sjenovitom dnu sume slojevi postaju sve tamniji, hladniji i vlažniji. Listovi su veliki, navošteni i debeli, s ovješenim i zašiljenim vrhovima s kojih se voda lako slijeva kako se na njima ne bi skupljala voda.

Divlja prašuma

S ogromnom količinom zelenila, prašume su pluća svijeta ili „tvornice kisika". U njima žive brojne životinjske vrste: mnoštvo kukaca, vodozemaca, gmazova (pitoni, udavi), ptica i sisavaca, medu kojima su i čovjekoliki majmuni (gorila, orangutan i dr.).

Prašumska klima nije povoljna za čovjeka. Velika količina vlage izaziva nesnosnu sparinu. Zbog toga je prostor s prašumskom klimom rijetko naseljen. No, on je gospodarski važan jer se može iskorištavati golema drvna masa. Nažalost, on se često prekomjerno iskorištava čime se čini ekološka šteta cijelome svijetu.

Životinjski i biljni svijet u Amazonskoj prašumi

Mnogo vrsta voća, povrća i začina potječe upravo iz tropskih kišnih suma - avokado, banana, crni papar, manioka, kakao, cimet, kokos, kava, kukuruz, naranča, papaja, paprika, kikiriki, ananas, riza, slatki papar, šečer, rajčica, vanilija i dr.

Izvori:

Biruš, Marjan. Zemlja i čovjek 5, udžbenik geografije za peti razred osnovne škole. Zagreb : Profil, 2010.

Zemlja : enciklopedija za mlade. Zagreb : ABC naklada, 2007.

Zemlja : e- istraživač. Zagreb : Mozaik knjiga, 2008.