preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Grohote" Grohote

Vijesti iz 8. razreda

Intervju - Ruzmarinke

Autor: Mirjana Stanić, 13. 4. 2016.

U ponedjeljak 14.3. 2016. nakon redovne nastave s učiteljicama: Mirjanom Stanić i Nikolinom Mladinov posjetili smo dvije članice Udruge „Rusmarin“.

Foto-galerija

POSJET UDRUZI „RUSMARIN“ I RAZGLEDANJE PRIVATNE ETNO ZBIRKE U STOMORSKOJ

U ponedjeljak 14.3. 2016. nakon redovne nastave s učiteljicama: Mirjanom Stanić i Nikolinom Mladinov posjetili smo dvije članice Udruge „Rusmarin“. Srdačno su nas primile gospođe Jadranka Novaković, predsjednica Udruge  i Anka Vidan, članica. U privatnom etno „muzeju“ Anke Vidan  mogli smo vidjeti stare predmete, alate, suvenire… Dočekale su nas s toplim, ispečenim  pecivom. Nakon upoznavanja i razgledavanja unutrašnjosti i vanjskog prostora tog malog privatnog „muzeja“popričali smo s njima i doznali za neke šoltanske običaje i kako se živjelo nekada. Bilo je puno „lipih“ starinskih stvari koje nikada nismo vidjeli  ili možda jesmo u konobama naših baka i djedova. Dok su pričale o nekim predmetima ili običajima, a posebno o „ konistrama“ i udaji bilježili smo zanimljivosti i propitkivali o životu na otoku prije i poslije rata. Nakon svega što smo čuli, doznali i vidjeli zamolili smo ih za intervju na što su rado pristale.

INTERVJU S JADRANKOM NOVAKOVIĆ

Što je Udruga Rusmarin?

Udruga Rusmarin je grupa vrijednih žena koje vole Stomorsku, Šoltu, a želja im je da život na otoku bude ljepši i ugodniji kako mještanima tako i brojnim „fureštima“ koji posjećuju Šoltu.

Kako je došlo do ideje da osnujete Udrugu?

Uređenjem mjesta, sadnjom cvijeća, organiziranjem kulturnih i zabavnih događanja prisutne smo već više od 19 godina, a Udrugu smo registrirali 2006. kako bi naš rad bio transparentan i u skladu sa zakonom. U realizaciji ove ideje pomoglo mi je šest mojih rodica s kojima sam krenula u korisni i kreativni rad.

Koliko članova ima Vaša Udruga?

Naša Udruga broji 20 aktivnih  članova, ali imamo mnogo ljudi koji podržavaju naš rad i daju nam potporu i pomoć pa nas je oko tridesetak. Najstarija članica ima 83 godine, a najmlađa 15.

Ove godine vam je deset godina djelovanja, pripremate li slavlje?

Tako je, slavimo deset godima uspješnog djelovanja. Proslavit ćemo s našim mještanima, ali neka to bude ugodno iznenađenje za sve na otoku.

Na  što ste posebno ponosni u deset godina djelovanja?

Ponosne smo na mnoge projekte koje smo pokrenule i ostvarile zahvaljujući dobrim ljudima i donatorima, a naš najveći ponos je projekt „Povratak u staru školu“ kojega bližimo kraju.

Surađujete li s drugim udrugama?

Uvijek surađujemo s udrugama na otoku i izvan njega. Prva udruga s kojom smo počeli surađivati kad smo se registrirali 2006. bila je Udruga „Mi“ iz Splita. Od šoltanskih udruga najčešće surađujemo s Čuvitama, AK „Sulet“ i Udrugom „Buđenje“.

Djelujete i humanitarno. Kome ste sve pomogli?

Pomažemo udrugama koje sam već spomenula, šoltanskom vrtiću, Udruzi „Lastavica“ iz Splita, Domu umirovljenika na Zenti zajedno sa Škojićem i AK „Sulet“i svima onima koji nas pozovu.

Što ručno izrađujete?

Ručno izrađujemo ekološke „borše“ s ručnim vezom. Kuhamo marmelade i đemove od domaćih, ekoloških biljaka i plodova na otoku kao što je kaktus opuncija, manjiga, arzelinke, naranče, limuni i dr. voće.

Koji su vam ciljevi?

U početku smo počeli uređivati naše mjesto kako bi nam bilo lijepo i ugodno živjeti, a poslije smo došli na ideju obnove stare škole u Stomorskoj kako bismo imali prigodno mjesto za razne kulturne, sportske i zabavne manifestacije.

Stalno promicanje ekoloških spoznaja o načinima očuvanja prirode i čovjekovog okoliša. Konkretnim aktivnostima stvarati i razvijati pozitivno javno mišljenje i djelovanje. Završiti obnovu stare škole.

Koliko ste blizu ovom zadnjem cilju?

Zadovoljne smo jer smo napravile mnogo posla: obnovio se prvi  kat i potkrovlje, zidovi, vrata, uvedena je struja... Do kraja godine mislimo dograditi i preurediti  zapušteni dio uz staru školu gdje bi bila kuhinja i zahod.

Za sve to treba dosta novaca. Rekli ste da je do sada za obnovu Škole utrošeno oko 120 000 kuna. Odakle vam ta sredstva?

Neka sredstva smo dobili od Općine Šolta i brojnih donatora, ali posebno sam ponosna na sredstva koja smo prikupili prodajom stvari koje smo same izrađivale i pripremale: eko torbe, vješalice, razne džemove te „frigale“ hroštule, fritule, pecipale…Isto  tako, svake godine u listopadu organiziramo Regatu brodova i na toj manifestaciji prikupimo znatna sredstva.

Što biste preporučili mladima na Šolti?

Budite kreativni. Čuvajte naš otok od zagađenja i uništavanja prirodnih mu ljepota. To bi trebao biti zadatak starih i madih. Trebamo biti jedinstveni u promicanju očuvanja prirode i zaštite okoliša. Ono što želite postići i napraviti, napravite! Nemojte odustati zbog prve prepreke. Pišite projekte. Rezultati će se pojaviti vašim radom.

Misao Georga  Bernarda Shawa prihvatile smo kao moto Udruge: „Ako ti imaš jabuku i ja imam jabuku, i ako razmijenimo te jabuke, oboje ćemo opet imati po jednu jabuku. Ali, ako ti imaš ideju i ja imam ideju i razmijenimo te ideje, tada će svatko od nas  imati dvije ideje.“

Zahvaljujemo Vam se na gostoprimstvu, ukusnom pecivu, razgledavanju privatne  zbirke starih predmeta i alata i što ste nas poučile kako možemo učiniti dobro za svoje mjesto i svoj otok.

Bilo nam je zadovoljstvo i očekujemo da će vas vaše meštrovice ponovno dovesti kod nas.

 

INTERVJU S ČLANICOM RUSMARINKI ANKOM VIDAN

Od kada ste članica „Rusmarinki“?

Članica sam od 1997. godine.

Koliko godina skupljate predmete za etno zbirku i kako je nastala?

Moja zbirka je nastala kada sam htjela baciti jedan stari radio koji je moj pokojni suprug, inače pomorac, donio sa svog putovanja po Mediteranu. Taj radio je bio prvi u Stomorskoj koji je svirao na struju dobivenu iz agregata 1957. Srećom nisam ga bacila, a ni neke druge starinske stvari i tako je počelo.

Kada ste i službeno otvorili vrata svoje kuće za razgledavanje?

Moja sestra Jadranka, predsjednica Udruge „Rusmarinke“, 2013. zamolila me da organiziramo 3 dana Privatnog muzeja. Svi posjetitelji su tih dana mogli probati fritule, kroštule, palačinke s domaćom prirodnom marmeladom kao i razna pića koja same radimo ili probati domaću rakiju od voća.

Što vam je cilj ovom privatnom etno zbirkom?

Cilj mi je zaštititi stare alate, spomen na stare zanate kako ne bismo zaboravili kako su živjeli naši stari i da moja djeca nastave čuvati i proširivati ovu moju etno zbirku.

Zahvaljujemo se na razgovoru i ugodnom druženju.

Osmislili pitanja i razgovarali s članicama Udruge „Rusmarinke“ učenici 8. razreda




Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
RASPORED SATI
ZBORNICA

Virtualna učionice

 

e-Dnevnik

 

Oglasna ploča
SIGURNOST U PROMETU
Prevencija
Safetynet

LINKOVI ZA IGRU I UČENJE
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

ZANIMLJIVOSTI
DOKUMENTI
Korisni linkovi
Brojač posjeta
Ispis statistike od 6. 4. 2011.

Ukupno: 5385054
Ovaj mjesec: 5968
Ovaj tjedan: 778
Danas: 42
CMS za škole logo
Osnovna škola "Grohote" Grohote / Podkuća 28, HR-21430 Grohote - Šolta / www.os-grohote-solta.skole.hr / ured@os-grohote-solta.skole.hr
preskoči na navigaciju