2. razred u školskoj godini 2012-2013

Svjetski dan voda - Vode u zavičaju

Autor: Ivana Blagaić, Dragana Đurić, 21. 3. 2013.

Radionicu pripremile i provele Ivana Blagaić, učitelj 3. razreda i  Dragana Đurić, školski knjižničar

Uoči Svjetskog dana voda, drugi razred je učio o Vodama u zavičaju, a kroz obradu lektire Vidak  Nevenke: Pismo iz Zelengrada učenici su dobili cjelovitu sliku o važnosti voda.

Svjetski dan voda obilježava se svake godine 22. ožujka s idejom da se na taj dan u čitavom svijetu posebno skrene pozornost na probleme vezane za vodu i vodne resurse. Hrvatska je po obnovljivim zalihama vode na 5. mjestu u Europi i 42. u svijetu. Uz bogatstvo vode možemo se pohvaliti i činjenicom da još uvijek u mnogim dijelovima Hrvatske pijemo vodu iz slavine, odnosno da je voda iz javnih vodoopskrbnih sustava većinom visoke kakvoće, a površinske i podzemne vode i more su u dobru stanju.

Preuzeto s: Portal za škole

Kroz radionice e-učenja u školskoj knjižnici i u učionici učenici su proučili vode tekućice, vode stajaćice i more.

Vode tekućice

Vode tekućice mogu teći iz zemlje, iz planina i nastanu slapovi, a zatim vodopad koji teče u rijeku.

Strane potoka su obale koje imaju lijevu i desnu stranu i na kojoj su žabe i kukci.

Alen

One počinju iz izvora, a završavaju u ušću.

Iz izvora je najčistija, a u ušću najprljavija voda. To zagađuju tvornice i ljudi. Ali iz izvora teče čista voda pa se iz njih može piti.

Potoci se miješaju s rijekom i rijeke postaju dublje.

Vodopad

Bio davno jedan vodopad. Taj vodopad je bio čist. Došli su neki ljudi i bacali su smeće. Bacili su. Boce, papire, stakla, plastiku. Vodopad je bio šporak. Nisu se smjeli tu kupati. Bili su to ljudi koji su bacili smeće. Tužni su bili što se ne mogu kupati. Onda je čistač vodopada sve očistio. Vodopad je zablistao. Ljudi su se mogli kupati.

Vode stajaćice

Vode stajaćice su jezera, močvare i bare. Na močvarama su lopoči. Na lopočima žive žabe- i na jezerima žive životinje. Bare pune kiše. Jezero je najveća voda stajaćica.

Alen

Jezero je najveće iza mora. Bara je najmanja voda stajaćica- močvara je srednja po jezeru i bari. Ptice dolaze u močvaru jesti i piti.

Marin

Vode stajačice stoje. Postoji: jezero, močvara i bara. Bara je najmanja, a jezero najveće. U njemu žive: žabe, kukci, ribe… Ptice dolaze plivati, a bare pune lopoč.

Tea

Naše more se zove Jadransko more. Kod nas ima otoka i poluotoka. U našem moru ima meduza, rakova, riba i hobotnica. U plitkom moru je prozirno, a u dubokom moru je plavo more.

Alen

More je veliko. U moru se nalaze ribe, rakovi, sisavci, morski psi, zvijezde, koralji, murine i ugori. Kada se more isprlja s naftom ili smećem ribe uginu.

Marin

More je plavo i prozirno. U njemu žive: ribe, sisavci, školjke, morski pas, morske zvijezde i meduze. Ono može biti šporko. Ljudi bacaju smeće