10 ekoloških zapovijedi

Autor: Žarka Karoglan, 28. 4. 2012.

Potaknuti međunarodnom inicijativom nazvanom Zelena čistka - jedan dan za čisti okoliš, čiji je cilj osvijestiti građane Hrvatske o problemu otpada, odlučili smo na satu vjeronauka progovoriti o ovom gorućem problemu čovječanstva.

1.

Ja sam Gospodin Bog tvoj, koji sam stvorio nebo i zemlju. Znaj da si ti  moj suradnik u stvorenom - zato vodi brigu o zraku, vodi, zemlji, biljkama i  životinjama, kao da su oni tvoja braća i sestre.

Ljudi su krivi za onečišćenje zemlje. Izmislili su najopasniji zagađivač zraka, a to je atomska bomba. Jedna takva bačena je na Hirošimu i Nagasaki 1945. Stradale su tisuće ljudi, nastale mnoge bolesti i zaraze, te je narušena ravnoteža u prirodi. Zrak zagađuju i plinovi iz automobila i tvornica, a sve to uzrokuje smog, a smog ozonske rupe i kisele kiše. Kisele kiše pak uzrokuju zagađenja vode i zraka. Potrebno je više brinuti za okoliš. Danas sam čuo da je već u 13. stoljeću sv. Franjo Asiški, zaštitnik ekologije, brinuo za prirodu i životinje. Od tada su prošle stotine godina, a ljudi se još uvijek neodgovorno ponašaju.

Neven Cecić

2.

Znaj da sam, dajući ti život, dao i odgovornost, slobodu i ograničeno bogatstvo Zemlje.

U današnje vrijeme masovno se iskorištavaju šume, kao npr. Amazonska prašuma, koju zovu plućima svijeta, te se tako smanjuje količina kisika.

Sječom šuma nestaju i mnoge životinjske vrste kojima su šume jedini dom.

Da mogu, preporučio bih smanjenu proizvodnju automobila te gradnju tvornica koje ispuštaju otrovne plinove te tako uništavaju prirodu, a na taj način i čovjeka.

Josip Pipunić

3.

Ne kradi od budućnosti, poštuj svoju djecu omogućavajući im dugovječan život.

Kad bi mi ljudi samo malo razmislili o posljedicama našeg odnosa prema okolišu, shvatili bi kakva bi ekološka katastrofa mogla zadesiti Zemlju.

Stalno treba poticati ekološku svijest jer svijet u kojem živimo samo nam je dan na korištenje i očuvanje budućim generacijama.

Jakov Elezović

4.

Usadi u srca svoje djece ljubav prema prirodi.

22. travnja obilježava se Dan planeta Zemlje i to od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru, na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga, usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

5.

Spomeni se da se čovječanstvo može služiti tehnologijom, ali ne može vratiti uništeni život.

6.

Organiziraj ljude u svojoj zajednici koji će spriječiti prijeteću katastrofu.

U knjizi Postanka čitamo: ''u početku stvori Bog nebo i zemlju'', te kao vrhunac stvaralačkog djela stvara čovjeka kojemu povjerava vlast upravljati Zemljom.
Nažalost, koliko god je razvoj civilizacija i kultura učinio toliko dobrog, nanio je i veliku štetu. Stvoreno je potrošačko društvo koje pretjeranim konzumiranjem dobara, koja nisu neophodna, svakodnevno zagađuje planet Zemlju. Dovoljno je navesti primjer staklene boce bačene u prirodu kojoj treba oko 4000 godina kako bi se razgradila.

7.

Odbaci svako oružje koje uzrokuje nepovratne ruševine životnih temelja.

Svaki dan pozvani smo odgovoriti na Božje stvaralačko djelo čuvajući svijet koji nam je povjeren. Svatko od nas snosi odgovornost. Svi možemo uvesti neku promjenu, smanjiti potrošnju energije u kućanstvu, odvajati i propisno odlagati otpad, ne bacati smeće u rijeke, jezera...kako se sami ne bi ugušili u vlastitom otpadu.

8.

Budi samodiscipliniran u malim stvarima svoga života.

Ovaj datum je samo podsjetnik kako treba živjeti svaki dan.

9.

Odvoji slobodno vrijeme u tjednu da bi radije bio sa svijetom nego da ga iskorištavaš.

10.

Sjeti se čovječe da ti nisi vlasnik Zemlje, već samo njezin zaštitnik i čuvar.

10 ekoloških zapovijedi

POGLEDAJ I ...