Kako održavati higijenu ruku?

Postupak higijenskog pranja ruku

Autor: Dragana Đurić, 17. 1. 2011.

Za pravilno pranje ruku potrebno je osigurati:

• toplu, tekuću i zdravstveno ispravnu vodu,
  • tekući sapun,
  • jednokratne papirnate ručnike
  • koš za otpatke

Postupak pranja ruku sastoji se od vlaženja ruku toplom vodom, nanošenja tekućeg sapuna, utrljavanja sapunske pjene najmanje 20 sekundi (ako je dostupno preporuća se uporaba četkice za uklanjanje prljavštine iz pora i ispod i oko noktiju).

Poslije sapunanja ruke se ispiru pod mlazom tople vode do uklanjanja tragova sapuna.

Gdje je to potrebno ruke se peru dezinfekcijskim sredstvom.

Sušenje ruku obavlja se jednokratnim papirnatim ručnicima koji se poslije uporabe bacaju u koš s poklopcem.

Brisanje ruku platnenim ručnicima nije preporučljivo.

Ne treba zaboraviti da se štetne bakterije mogu lakše širiti ako su ruke vlažne i ako ih brišemo vlažnim platnenim ručnikom.

Ako koristite pamučni ručnik, isti treba služiti samo za brisanje ruku i često se mora mijenjati, a ne smije ga koristiti druga osoba.

Ako perete ruke u javnom toaletu (u restoranu, kafiću, trgovini i sl.), ruke osušite papirnatim ručnikom, slavinu zatvorite papirnatim ručnikom.

• Izbjegavajući kontakt oprane kože ruku sa slavinom. Uporabljeni papirnati ručnik bacite u koš. U takvim toaletima ruke se mogu umjesto brisanja papirnatim ručnikom, osušiti na aparatu s toplim zrakom.
  • Pri izlasku iz toaleta, izbjegavajte rukama dodirivati okolne površine.

Izvor: Zdravlje.hr