7 zlatnih pravila za sigurno chatanje i sms-dopisivanje

1. Nikad nemojte nepoznatim ljudima putem interneta ili mobitela davati podatke o sebi, svojoj obitelji i prijateljima (svoje prezime ni adresu, nemojte reći u koju školu idete. Važno je da im ne šaljete svoje fotografije, slike obitelji ili prijatelja jer se one mogu na razne načine zloupotrijebiti.
2. Imajte na umu da „nepoznati“ s kojim se dopisujete može slati lažne podatke o sebi uz tuđu fotografiju.
3. Ne primajte na dar bonove za mobitel od nepoznatih jer će oni zasigurno tražiti nešto zauzvrat.
4. U dopisivanju mobitelom ili internetom nemojte pisati ništa čega biste se sramili ako to pročitaju vaši prijatelji u školi ili u kvartu, ne šaljite fotografije koje ne biste željeli pokazati drugima.
5. Ako vam netko šalje uznemirujuće, prijeteće ili prostačke poruke na mobitel svakako to recite roditeljima ili nastavniku u kojeg imate povjerenja.  Zatražite pomoć od roditelja čak i kad mislite da ste učinili nešto nedopušteno.
6. Nemojte izbrisati s mobitela podatke i fotografije koje vam je poslao zlostavljač jer će pomoću njih policija lakše pronaći osobu koja vam prijeti.
7. Nikad nemojte ići sami na sastanak s osobom koju ste upoznali putem mobitela, na chatu ili putem bloga.

e-nasilje (cyberbullying)

Zaštiti se od elektronskog nasilja

Autor: Dragana Đurić, 5. 2. 2012.

Kako se međusobno ne vide, djeca i mladi ljudi ne shvaćaju teške posljedice svoga ponašanja na internetu ili mobitelu. Dijete – žrtva zlostavljanja često  ne zna  kako se obraniti i zaštiti te osjeća:

• usamljenost
  • tugu
  • uplašenost
  • nesigurnost
  • bolest

Evo nekoliko važnih savjeta za sigurnost i zaštitu na internetu:

1. Obavijestite roditelje, učitelje ili neku drugu odraslu osobu:

• o porukama koje su vam izazvale osjećaj neugode ili straha i na takve poruke ne odgovarajte
  • ukoliko putem interneta pročitate informaciju koja vam izaziva osjećaj neugode (seksualnog sadržaja ili imaju seksualne želje i namjere)
  • ukoliko na internetu upoznate ljude loših namjera ili vidite loše stvari (stranice koje će te uznemiriti svojim nasilnim ili seksualiziranim sadržajem.)
  • ukoliko uočite da se provodi e-zlostavljanje nad nekim vašim vršnjakom

2. Ako se radi o zastrašujućim prijetnjama i uvredama, o zlouporabi vaših ili tuđih osobnih podataka, takve poruke sačuvajte na mobitelu i na računalu te pokaži nekoj odrasloj osobi ili policiji.

• Prije nego što napišeš poruku, priču ili objaviš fotografiju, zapitaj se hoćeš li time nekoga povrijediti. Nemoj činiti drugima ono što ne želiš da drugi čine tebi.
  • Čuvaj sebe i druge! Sve što vrijedi za čuvanje podataka o tebi, vrijedi i za čuvanje tuđih.

Klikom na sliku kroz igru i priču saznat ćeš slijedeće:

1. Kako znaš jesu li informacije na internetu točne
  2. Što treba imati na umu pri korištenju mreža ravnopravnih računala
  3. Kome pripada fotografija snimljena mobilnim telefonom
  4. Po čemu se sastanak na mreži razlikuje od sastanka uživo
  5. Koje su naše odgovornosti prilikom objavljivanja materijala na internetu

U Hrvatskoj djeluje i niz udruga koje vam odmah mogu pružiti pomoć i savjet jer se brinu za sigurnost djece na internetu:

Hrabri telefon - Savjetodavna linija za zlostavljanu i zanemarivanu djecu : 0800 0800 / info@hrabritelefon.hr

Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba: 01/34 57 518 /info@poliklinika-djeca.hr

Ured pravobraniteljice za djecu:  faks 01 4921 277 / e-mail samo za djecu mojglas@dijete.hr

Izvor: Hrabri telefon, Sigurnosti i zaštita na internetu