Gledamo, slušamo, stvaramo ...

S novom školskom godinom započeli smo s novom grupom izvannastavnih aktivnosti. Namijenjena je učenicima nižih razreda, a naziv joj je Gledamo, slušamo, stvaramo. Cilj je senzibilizirati učenike za njima poznate medije: televiziju, radio, knjigu odnosno animirani (crtani) film, priče i bajke, te im ukazati na to da sve što je staro i klasično nije uvijek nezanimljivo. Uz gledanje crtića, čitanje priča, slušanje različitih audio verzija poznatih bajki učenici  stvaraju crtiće, crtaju slikovnice, izrađuju svoja djela.

Voditelj: Ivana Blagaić, učiteljica razredne nastave

Linija

Autor: Ivana Blagaić, 25. 2. 2012.

Prema crtanom filmu La Linea (Linija)  talijanskog autora Osvalda Cavandolija i mi smo nacrtali i ispričali svoje priče:

Linija (talijanski: La Linea) je crtani film talijanskog autora Osvalda Cavandolija. Crtani film je svojstven po tome što zapravo predstavlja inačicu linije, beskonačne crte koja se pruža zdesna na lijevo, a "iskrivljava" se na mjestu gdje se nalazi čovječuljak koji nešto čini usput komentirajući nešto s crtačem. Crtač ne govori, nego samo napravi "rješenje" - nacrta ili izbriše, te se tada na zaslonu vidi crtačeva ruka (uglavnom šaka) ili olovka. Prirodno, crtani lik stalno naiđe na "nešto", što ga zabavi ili iznervira. Pozadinska boja se često mijenja kako se mijenja raspoloženje Liniji, ali je linija uvijek bijela.

Glavni lik crtića pozdravlja crtača - mmmm-daaaa! - krene hodati i obično naiđe na prepreku. Zadnja neprelazna prepreka je uvijek kraj crte. Sve je ovo bio obrazac koji se ponavljao u svakoj epizodi crtane serije uz odjavnu melodiju:"bajum-bajum".

Linija je nastala 1969., kada je Cavandoli napravio crtić-reklamu za jednu talijansku tvrtku koja se bavila opremom za domaćinstvo.