Kornjačino putovanje

Autor: Ivana Blagaić, 18. 12. 2011.

Evo kako je izgledalo putovanje jedne kornjače:

Kornjačino putovanje

Luka, 3. razred

Kornjača je živjela na rubu bare, među rogozom i lopočima. Bila je živahna radoznala i okretna, a ne troma i mudra, kao što se očekuje od njezine vrste. Više od svega voljela je putovanja. Stoga jednoga dana na kornjačinskom jeziku obznani da će uskoro krenuti u bijeli svijet. Izazvala je strašno zaprepaštenje među žabljim narodom, a balavi puževi nisu mogli-doći k sebi od čuda. Svi su je odgovarali od nauma spominjući mnoge očekivane nevolje, a osobito, kao što je dodao debeli žabac, njezinu mladost i nedostatak mudrosti. - Samo se mudar čovjek može održati izvan bare - kmukne on napola uvrijeđeno, pa zaroni u mulj.

Magdalena, 3. razred

Kornjača i ne dočeka kraj njegove rečenice. Žustro je micala nožicama ispod oklopa i našla se na prašnjavu putu. Do podneva odmakla je do prvih kukuruza, gotovo pet okretaja kotača na biciklu. Nažalost, jedan takav golemi bicikl naiđe, što ju je zamalo koštalo glave! Da nije uvukla glavu u oklop i skotrljala se u jarak, tko zna što bi bilo! Izgubila je zaista mnogo vremena trudeći se da izađe iz jarka i ponovno se dočepa šljunčane ceste. Grebuckala je po njoj osjećajući pravu rupu u želucu od iznenadne gladi. Ipak, i ne pomisli na baru i njezine crve, jer nije bila od onih koji se lako predaju. Hrabrima sreća pomaže, mislila je jer je u njoj ipak bilo zrnce obiteljske mudrosti.

Paulina, 3. razred

I zaista, uskoro naiđe na povrtnjak pun odlične svježe salate. Pogostila se kraljevski, čak je i noć provela u tom zelenom raju promatrajući Mjesec i razmišljajući o teškim i složenim stvarima, od kojih bi se nekome manje sposobnom pamet okrenula naopako.

Tea, 1. razred

A ujutro, začuvši dječju graju, izmili putnica izvan ograde, pa uleti ravno u ruke kuštravom Ivici, koji je prirodopis volio čak više od nogometa. Ivica je znao baš sve o kornjačama. Zamoli učiteljicu da mu dopusti napraviti staklenu kuću s pijeskom i vodom, koja se zove terarij te da njegova prijateljica ostane živjeti u školskom predvorju.

Luka, 2. razred

Tako je i bilo. Cijele su se godine djeca pomno brinula o svojoj Klari, kako je bijahu nazvali, a zatim dođe ljeto i ljetno uživanje u praznicima. Ivica izvadi Klaru iz terarija, pogladi je po oklopu i glavici, pa je ponovno odnese u njezinu baru i pusti među raslinje.

Marin, 1. razred

Pogađate, zar ne? Klara je otad bila najmudrija kornjača u cijeloj svojoj obiteljskoj lozi. Jedina je uspješno završila veliko svjetsko putovanje, a osim toga, išla je u školu, i to odmah u peti razred, što i dvonožnom stvorenju malokad uspije!

Božica Jelušić

Izvor: Božica Jelušić