> INA  > Eko grupa
Eko grupa

Eko grupa okuplja učenike od 1. do 4. razreda a pod vodstvom učiteljice Rafaele Bilankov

Ciljevi Eko grupe su:

• stjecanje znanja  iz ekologije i prirode
  • provođenje različitih aktivnosti estetskog i ekološkog sadržaja
  • razvijanje pozitivnog stava o čuvanju prirodnog okoliša škole i Otoka te šireg zavičaja
  • očuvanje biološke raznolikosti Otoka
  • obilježavanje važnih ekoloških datuma
  • razvijanje suradničkih odnosa i komunikacijskih vještina u zajedničkim aktivnostima te
  • poticanje kreativnosti, samopouzdanja i ustrajnosti učenika

Aktivnosti članova Eko grupe su:

• istraživanje i proučavanje aromatičnog i ljekovitog te ostalog autohtonog otočnog bilja
  • rad u školskom vrtu:
    • čišćenje okoliša škole
    • sijanje, sađenje, presađivanje i okopavanje biljnih kultura
    • kreativno oblikovanje neposrednog okoliša
  • predstavljanje rada i postignuća u različiti izražajnim formama kao što su plakati, prezentacije, kratki pisani prikazi karakteristika pojedinih biljnih vrsta i sl.

Glavni suradnici Eko grupe su UZ Buharica i Školska knjižnica

Vijesti Eko grupe

Cvjetna fantazija

Autor: Rafaela Bilankov, 1. 6. 2013.

Tijekom proljeća članovi Eko grupe očistili su prilaz Školi, uredili školski vrt i njegovali sobno bilje u svojoj učionici.

Uz Dan planeta Zemlje – akcija čišćenja okoliša

Učenici Eko grupe u utorak, 16.4.2013 čistili su okoliš svoje škole.

Lijepi kameni zid koji ograđuje školsko dvorište od ceste obrastao je raznolikim biljem. Odlučili smo ga očistiti od korova. Učenici su ponijeli motičice, maškliniće, škare za obrezivanje bilja, kantu, metlu i lopaticu. Uz puno dobre volje prionuli su poslu.

Iako je sunce oko 12 sati jako ugrijalo, uspjeli smo do kraja petog sata ukloniti sav korov  i pomesti prilaz školi u dužini od 40 m.

Naš okoliš – naše je ogledalo!

Vrt u sjeni oleandra

Zbog izgradnje športske dvorane veći dio školskog okoliša  iz sigurnosnih razloga ograđen je žicom.

Učenici Eko grupe odlučili su uređivati mali vrt u blizini istočnog ulaza u školu. Posadili su raznobojne maćuhice u sjeni velikog bijelog oleandra. Redovito su ih zalijevali i plijevili korov oko njih.

Kao vjesnici proljeća niknuli su nam plavi zumbuli i žuti narcisi.Njihove lukovice posadili smo prije nekoliko godina.

Uz mladi nasad maslina promatrali smo kukce u oprašivanju ružmarina i pupoljke lavande koja će nas svojim mirisnim cvjetovima razveseliti u lipnju.

Cvjetni kutak

Tijekom školske godine uzgajali smo raznovrsno ukrasno bilje.

U našoj učionici imali smo nekoliko zelenih biljaka. Svaki učenik donio je iz svog doma po jednu kućnu biljku.

Briga o njima sastojala se u redovitom zalijevanju, orošavanju listova, skidanju uvelih grančica, cvjetova i lišća, presađivanju u proljeće, razmnožavanju reznicama i redovitog prihranjivanja tekućim gnojivom.

U našem cvjetnom  kutku mogu se vidjeti: afričke ljubice, begonija, kolerija, episcija, razne vrste puzavaca, kućna palmica, paprat, mladi čempres i drvo života.

Svojim brzim rastom i brojnim cvjetovima živih boja i neobičnih listova ugodno iznenađuju i vesele sve članove Eko grupe.