Prevencija i vježba

Autor: Dragana Đurić, 27. 4. 2012.

U ponedjeljak 23. travnja, u sklopu Školskog preventivnog programa, učenici 7. i 8. razreda imali su prilike pogledati film Ljilja 4 ever (Ljilja zauvijek) te zajedno s ostalim učenicima naše Škole prisustvovati pokaznoj vježbi pružanja prve pomoći.

Foto-galerija

Trgovanje ljudima jedan je od najvećih problema današnjice te je treće je po redu na ljestvici globalnih problema, odmah iza trgovine ilegalnim drogama i trgovine oružjem, a pogađa gotovo sve države svijeta pa i Hrvatsku kao zemlju u tranziciji. Trgovanje ljudima zastrašujuća je i zabrinjavajuća pojava koja obuhvaća vrbovanje, otmicu, prodaju, preseljenje unutar postojeće države ili preseljenje u drugu državu i stavljanje osoba u ropski zaposlenički odnos nakon pružanja, u velikom broju slučajeva, nezakonite migracijske „pomoći“.

Kako bi se smanjio broj potencijalnih žrtava, a pogotovo mladih koji su u najvećoj opasnosti da uđu u krug trgovanja ljudima, Hrvatski Crveni križ – Gradsko društvo Crvenog križa Split provodi program prevencije trgovanja ljudima u suradnji sa odgojno-obrazovnim ustanovama grada Splita. (Prevencija trgovanja ljudima, Crveni križ, Split)

U suradnji s voditeljima ŠPP, voditeljica Službe rada s mladeži Crvenog križa Split, gđa Silvana Nikolić Perasović, za učenike 7. i 8. razreda upriličila je gledanje filma Ljilja 4 ever te razgovor na temu  prevencije trgovanja ljudima.

Podsjetimo se da je naša Škola sudjelovala u obilježavanju Europskog dana suzbijanja trgovanja ljudima akcijom ŠUTNJA = ODOBRAVANJE. (16.-17. listopada 2009.)

U splitskoj pješačkoj zoni, na Marmontovoj ulici od 09:00 do 12:00 sati formiran je živi lanac sastavljen od 84 mlada volontera koji simboliziraju broj žrtava trgovanja ljudima u RH (17. listopada 2009.)

Preko velikog odmora, svi učenici kao i učitelji naše Škole imali su priliku promatrati pokaznu vježbu pružanja prve pomoći, odnosno zbrinjavanja besvjesnog stanja, zaustavljanje krvarenja i zbrinjavanje opekline. Na realistično prikazanim ozljedama pokaznu vježbu provelo je četvero volontera Mladeži CK – Split te Jakov, Klara i Neven.

Izvor: CK Split