„Mnogo kultura, jedna priča“

Autor: Dragana Đurić, 27. 5. 2015.

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM, Knjižnica Grohote

U organizaciji GKMM Knjižnice Grohote i OŠ Grohote u prostoru školske knjižnice, 26. svibnja 2015. za učenike viših razreda održana je radionica „Mnogo kultura, jedna priča“. Radionicu je s ciljem upoznavanja romske kulture i književnosti osmislila i održala Adaleta e Dinasi, predsjednica Udruge „Romane droma = Romski putevi“.

Dinamično i zanimljivo interaktivno predstavljanje života Roma, uz prikazane multimedijalne sadržaje ilustrirano je osobnim iskustvima predavačice, čime je doživljaj ove kulture dobio dodatnu dimenziju autentičnosti. Na radionici su učenici upoznati sa svakodnevnim životom Roma, običajima, kulturom, ali i nastojanjima u društvenoj integraciji. Poseban akcent dan je na prava djece i neizmjernu važnost obrazovanja. Adaleta e Dinasi, kao jedna od prevoditeljica s romskog , predstavila je dvojezične publikacije namijenjene djeci. Bila je to prilika da se učenici u čitanju pojedinih ulomaka upoznaju s jezikom i govorom Roma. Upijajući nova saznanja o ovoj kulturi, učenici su zapisima i ilustracijama uputili poruke odraslima. Društevno angažirana i na brojnim područjima aktivno uključena u integraciju Roma, Adaleta e Dinasi polaznicima radionice poklonila je vrijedna znanja i iskustvo, a knjižnicama zbirke romskih narodnih priča čineći svijet „vječnih putnika nasmijanih lica“ bližim.

PORUKA ODRASLIMA

Ne diskriminirajte nikoga. Svi imaju sva svoja prava na život kakav god oni izabrali. Romi su vrlo diskriminiran narod zbog predrasuda ostalih „normalnih“ ljudi. Svi smo normalni. Sve što mi radimo nam je normalno, a ako nam nisu normalni postupci drugih ljudi, bar ih poštujmo i prihvaćajmo. Mislim da nikako nije u redu to što Romi daju svojoj djeci da prose i što ih tjeraju na ženidbu tako rano! Ali danas sam naučila da su Romi jako miroljubiv i veseo narod i po tome bi se trebali ugledati na njih! I svakako bi svatko, nebitno koje rase, vjeroispovijedi i td., svaki čovjek trebao imati pravo na školovanje!!

Lucija Bavčević, 8. razred