Zdravstveni odgoj

Autor: Dragana Đurić, 8. 9. 2012.

Provedba Kurikuluma zdravstvenog odgoja u osnovnim školama planirana je kroz sadržaje integrirane u postojeće nastavne planove i programe: Priroda, Priroda i društvo, Biologija, Tjelesna i zdravstvena kultura te kroz Sat razredne zajednice.

Nastranicama Agencije za odgoj i obrazovanje www.azoo.hr trenutno mogu se pronaći materijali koji mogu biti korisni za pripremu i provedbu aktivnosti vezanih za sadržaje zdravstvenog odgoja.

1. knjiga Sport i nasilje u Europi autora Dominique Bodin, Luc Robene, Stephane Heas u izdanju Vijeća Europe
  2. brošura Rasizam, nogomet i Internet u izdanju Europskog nadzornog centra za rasizam i ksenofobiju, 2002.
  3. strip Što? Rasist? Ja? namijenjen učiteljima i nastavnicima koji obrađuju teme rasizma – u izdanju Europske komisije – Opće uprave za informaciju, kulturu i audiovizualne medije
  4. Europski priručnik za prevenciju pušenja, alkohola i droga, koji je uredio dr. Jaap van der Stel u suradnji s Deborah Voordewind; Izdavači: Pompidou grupa Vijeća Europe i Jellinek Consultancy
  5. priručnik Školski programi prevencije ovisnosti,  koji je pripremio prof. dr. sc. Slavko Sakoman, 2008.
  6. brošura Ukidanje tjelesnog kažnjavanja djece u izdanju Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti i Vijeća Europe
  7. prezentacije Primjereno ponašanje na športskim natjecanjima
  8. brošure pripremljene na hrvatskom i engleskom jeziku vezane za suradnju Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstva unutarnjih poslova – Ravnateljstva policije, Hrvatskog školskog športskog saveza, Hrvatskog nogometnog saveza i Agencije za odgoj i obrazovanje u provedbi Akcijskog plana za provedbu programa mjera edukacije u borbi protiv nasilja u športu, na športskim natjecanjima i izvan njih.

Kurikulum zdravstvenog odgoja u osnovnim i srednjim školama s prikazom nastavnih sadržaja i očekivanih obrazovnih ishoda bit će javno objavljen do 30. rujna 2012. godine na internetskim stranicama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Agencije za odgoj i obrazovanje.

U cilju što kvalitetnije pripreme za planiranje i provedbu kurikuluma zdravstvenog odgoja Agencija za odgoj i obrazovanje organizirat će stručna usavršavanja učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o sadržajima i temama zdravstvenog odgoja.

Agencija za odgoj i obrazovanje priprema radne materijali i vodiče za pripremu i provedbu kurikuluma zdravstvenog odgoja, koji će se kontinuirano i sukcesivno objavljivati na internetskim stranicama Agencije.

Agencija za odgoj i obrazovanje će na svojim internetskim stranicama redovito objavljivati materijale i informacije vezane za pripremu i provedbu aktivnosti i sadržaja zdravstvenog odgoja.

Preuzeto:

Portal za škole - vijesti AZOO-a