Ča-more-judi

Od 1998.g. OŠ Grohote organizira i provodi pjesničku smotru učenika osnovnih škola Splitsko-dalmatinske županije Ča–more–judi.

Svake godine u mjesecu travnju u sklopu Marulićevih dana, a s ciljem očuvanja stvaralaštva na čakavskom narječju svoje radove predstave deset najuspješnijih mladih stvaraoca, a prema ocjenjivačkom sudu poznatih čakavskih pjesnika i predstavnika HNK Split, tri najuspješnija pjesnička ostvarenja dobivaju nagrade, dok su svi ostali radovi učenika osnovnih škola iz cijele županije, kako pjesnički tako i prozni objavljeni u zborniku pjesničke smotre pod istoimenim nazivom  Ča–more- judi.

Smotra započinje u Nečujmu u spomen Marka Marulića koji je upravo u tom mjestu na Šolti početkom 16.st. često posjećivao prijatelja i kuma splitskog kanonika Dujma Balistrilića.

Svečanim polaganjem vijenca u čast "oca hrvatske književnosti" Marka Marulića na kuću u kojoj je boravio te pozdravnim govorom visokih uzvanika i gostiju otvara se vrijeme posvećeno čakavskom narječju.

Tako se kroz čakavski izričaj mladih pjesnika, a uz pokroviteljstvo Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva kulture, ostvaruje uspješna suradnja OŠ Grohote s HNK Split, TZ Split, Općinom Šolta, TZ Šolta i GK Marka Marulića, Knjižnica Šolta, te čuva i njeguje čakavska riječ našeg užeg zavičaja.

Ča-more-judi / događanja

16. pjesnička manifestacija Ča – more – judi

Autor: Dragana Đurić, 28. 4. 2014.

Željka Alajbeg, voditelj Knjižnice Grohote i

član Organizacijskog odbora pjesničke smotre Ča - more - judi

U okviru 24. Marulićevih dana, u Nečujmu, 26. travnja 2014. održana je pjesnička manifestacija  Ča – more – judi. Prilikom tradicionalnog polaganja vijenca na kuću boravka Marka Marulića prisutne su prigodnim govorima pozdravili predsjednik organizacijskog odbora Ivan Tokić, načelnik Općine Šolta Nikola Cecić-Karuzić i intendant HNK Split i ravnatelj 24. Marulićevih dana Tonči Bilić.

16. godinu zaredon akoštala je na obale Nečujma poezija učenika Splitsko-dalmatinske županije i prinila dare jazika ča ih Marul ovinča. Vijađima iz Staroga Grada, Bola, Trogira, Dugoga Rata, Pučišća, Splita, Solina, Komiže i Grohota Ča je utiralo put.

Blago jazika - baština i zavit, svitlo riči – život i nada. Pisma – ufanje i luč.

Svitlo pisme, uz tradicionalnu himnu susreta Ča u izvedbi klape OŠ Grohote, donijele su članice Klape Luč, učenice OŠ Lučac s voditeljicom Lidijom Čujić Živković.

Oduševljenje su pobudili polaznici dramske grupe OŠ Grohote koju vodi Maja Blagaić izvedbom njenog igrokaza Jezik naš svagdašnji.

Lipotu i bogatstvo jazika prinile su lučonoše poezije 16. susreta. Njih 10 izabranih, s posebnom pažnjom, pratili su članovi povjerenstva Dunja Kalilić, Vedran Matošić i Žarko Radić. Njihovom odlukom posebno su nagrađeni:

1. Stefani Petrić, učenica 6. r. OŠ Petra Hektorovića iz Starog Grada za pjesmu Kako se živilo pri

2. Kristina Bartl, učenica 8. r. OŠ Pučišća iz Pučišća za pjesmu Muoj otac i masline

2. Mate Petrić, učenik 4. r. OŠ Bol iz Bola za pjesmu Svijeti Miko bilije brodje

3. Kristijan Tomić, učenik 2. r. OŠ Lučac iz Splita za pjesmu Bura u Splitu

Svi radovi učenika Splitsko-dalmatinske županije pristigli na natječaj smotre objavljeni su u prigodnom zborniku koji je darivan sudionicima programa i posjetiteljima.

Obilju nagrada pridonio je stalni suradnik, mentor učenika OŠ Vjekoslava Parača iz Solina, Velimir Pašara koji odlazi u mirovinu. Ovom prigodom darovao je svoje zbirke poezije, a program obogatio izvedbom prigodnih stihova, te izborom autorske poezije u zahtjevnom recitalu koji su predstavili njegovi učenici

Program 16. pjesničke smotre Ča-more-judi

Priloženi dokumenti: