Sićanja, ufanja, dežgracije i berekinade - na Dječjem Pričiginu 2014

Autor: Dragana Đurić, 24. 3. 2014.

Željka Alajbeg, knjižničar GKMM Knjižnica Grohote

U okviru festivala pričanja priča Pričigin, petu godinu u organizaciji OŠ Grohote i GKMM Knjižnice Grohote, održan je Dječji Pričigin. Pred brojnom publikom koja je u subotu, 22. ožujka 2014., dupkom ispunila gledalište dugogodišnjeg domaćina - Gradskog kazališta lutaka u Splitu   zaigrale su štorije, zabalale batude, zatancale gačice i prizentale dil života ča se ote prolaznosti.

Sićanja, ufanja, dežgracije i berekinade ča su se zbile u par redi priče bile su ispričane od pravih meštri, a njih je jušto 10 – 10 izabranih.

Triba reč i naglasit da pravo prijatejstvo ni kilometri udajenosti ne mogu prominit. Tako su i ove godine na Dječji Pričigin u goste arivali pripovjedači OŠ Vladimir Nazor iz Virovitice i njihova voditeljica Draga Vranješ Vargović.

Petar Filipić, Pričajte im priče (pozdravni govor)

Dok ih je lapiš i notanje priče dove do izbora, pričanje ih je odvelo do nagrada. O tome da je priča propju lipo ispripovidana, da se ni čitalo sa šalabahtera, a ni čekalo na šapjača, brigu je vodilo povjerenstvo:

- autorica brojnih knjiga za djecu i odrasle koja piše pjesme i prozu - Dunja Kalilić

- autorica zbirke poezije, predsjednica Udruge Marko Uvodić Splićanin - Jadranka Mardešić-Komac

- autor više zbirki poezije, pisac crtica i dramoleta, direktor TZ Split - Vedran Matošić

Da in briga ni bila mala, da in se čelo potilo i ruke drčale na izboru 3 najboje ispripovidane štorije, vidilo se.

A da se isto dogodilo i na izboru meštra o' štorije među našin gostiman, to ne triba ni spominjat.

Kapo o' komisije Vedran Matošić proglasi je najboje:

1. Nina Maglov, 2. razred, OŠ Lučac, mentorica Nikica Sikirica, priča Kako su se zavolili nona i Fifi

2. Pino Vrandečić, 4. razred OŠ Pučišća, mentorica Željka Martinić, priča Nuono i divji bahić

3. Antonio Moškatelo, 3. razred OŠ Petra Hektorovića, Stari Grad, PŠ Dol, mentorica Anita Blašković, priča Težok i tuka

Među gostima, učenicima OŠ Vladimir Nazor iz Virovitice (mentorica Draga Vranješ Vargović) izabrana je Paola Cenger, priča Zaljubljeni cucek.

Na sceni Dječjeg Pričigina zaigrali su  učenici OŠ Grohote  igrokazima Maje Blagaić Jezik naš svagdašnji i Za sve jude dobre voje, a da se uz pismu ćuti lipo pobrinula se Klapa Maestral.

Pivačice klape, sadašnje i bivše učenice OŠ Visoka, koje vodi mentorica Helena Pelić darivale su izvedbama dalmatinskih narodnih pjesama. Da mu uz pričanje i pivanje gre pokaza je voditelj Ivan Tokić. Uz njega je program Dječjeg Pričigina vodila Željka Alajbeg.