Završnica Mjeseca hrvatske knjige 2013.

Autor: Dragana Đurić, 16. 11. 2013.

U organizaciji Knjižnice Grohote u Domu kulture u Grohotama, u petak 15. studenoga 2013.,održana je završnica Mjeseca hrvatske knjige 2013. Glavna tema ovogodišnje manifestacije bila je Europska godina čitanja te su sve aktivnosti obilježavanja bile usmjerene upravo čitanju i naglašavanju važnosti čitanja.

Željka Alajbeg, voditelj GKMM Knjižnce Grohote

U razdoblju od 15. listopada do 15. studenoga Knjižnica Grohote provela je više različitih aktivnosti. U suradnji sa školskom knjižnicom OŠ Grohote realizirano je natjecanje u čitanju naglas koje je na nacionalnoj razini pokrenuto akcijom u organizaciji Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak  i Komisije za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskog knjižničarskog društva. Natjecanje održano 23. listopada u prostoru OŠ Grohote iznjedrilo je najbolje šoltanske čitače među učenicima 3. – 8. razreda. Na natječaj se prijavilo 8 čitača koji su uz kratko predstavljanje odabrane knjige čitali najdraži ulomak.

U kategoriji 3. – 5. razreda najčitači su:

1. Magdalena Sinovčić za ulomak iz knjige Početak plovidbe

2. Duje Vješnica za ulomak iz knjige Tajna crne kutije

3. Marjan Blagaić za ulomak iz knjige Junaci Pavlove ulice

U kategoriji 6. -8. razreda najčitači su:

1. Modesty Leu za ulomak iz knjige Priče iz davnine

2. Julia Mihovilović za ulomak iz knjige Divlji konj

3. Marijan Šuto za ulomak iz knjige Psima ulaz zabranjen

Zahtjevan zadatak izbora najčitača obavili su Marija Čulić, Dobroslava Perić i Dinko Sule, a pomoć i podršku u pripremi natjecatelja pružile su mentorice Mirjana  Stanić i Dragana Đurić. Svi sudionici natjecanja darivani su prigodnim poklonima.

U okviru MHK 2013. održano je predstavljanje knjige Križni put autorice Marije Brunsko. Knjigu je 02. studenoga 2013. u Domu kulture predstavila voditeljica Knjižnice Željka Alajbeg, a u ime nakladnika o knjizi je govorio načelnik Općine Šolta Nikola Cecić-Karuzić.  Autorica knjige, ujedno autorica 15 skulptura Križnog puta u svetištu Velike Gospe – Kraljice na nebo uznese (Gospe u Bori, Gospe Stomorije) u Gornjem Selu osvrnula se na tijek nastanka skulptura, osobno doživljavanje njihove izrade kao i potrebu zapisivanja proživljenog. Knjiga Križni put svjedočanstvo je obraćenja koje iz postaje u postaju donosi promišljanja i molitve.

Završnica MHK 2013. bila je prigoda za dodjelu nagrada najčitačima šoltanske Knjižnice. Titula Najčitača Odjela za djecu i mlade pripala je Ani Ćudina, a Najčitača Odjela za odrasle Vanji Zečić.

Nagradu za sudjelovanje u tradicionalnom kvizu kojim se potiče poznavanje šoltanske povijesti, kulture i jezika pod nazivom Boduli i škoj – ka lupar i škrapa, zahvaljujući s(p)retnoj ruci načelnika Nikole Cecića-Karuzića koja je izvukla letak s točnim odgovorima, osvojila je Izabella Cecić.

A sreću dolaska na završnicu podijelili su i učenici prvog razreda osnovne škole kojima je ovom prigodom, u cilju poticanja čitanja i korištenja knjižnice, uručena članska iskaznica Knjižnice.

Uz tradicionalno nagrađivanje na završnici MHK nazočnima je predstavljena analiza ankete pod nazivom Ja bih da u mojoj knjižnici...  Anketa je provedena u cilju razvoja knjižničnih usluga, te organizacije (tehničke i sadržajne) aktivnosti prilagođenih potrebama korisnika. Zaključnim sagledavanjem rezultata ankete može se uočiti da je vodeći problem prostor u kojem se knjižnica nalazi. Na zadovoljstvo svim korisnicima Knjižnice kao i svim stanovnicima otoka načelnik Općine Šolta Nikola Cecić-Karuzić najavio je skoro preseljenje Knjižnice u prostor Bratske kuće u Grohotama.

Sponzor programa MHK 2013 u organizaciji Knjižnice Grohote kao i svih uručenih nagrada je Općina Šolta.