ŠPP: "Kodovi sigurnosti na vodi" u OŠ Grohote

Autor: Mirela Mijić, 28. 1. 2015.

Dana 27. siječnja 2015., u našoj novoj Čitaonici, imali smo priliku sudjelovati u radionicama na temu "Kodovi sigurnosti na vodi". Radionice su provele Tanja i Tea, djelatnice Službe spašavanja pri Gradskom društvu Crvenog križa (GDCK) Split. Provedene su dvije radionice; jedna za učenike od 1. do 4. razreda, i druga za učenike od 5. do 8. razreda.

Foto-galerija

Projekt „Sigurnost na vodi“ je kampanja Spasilačke službe s ciljem prevencije utapanja putem podizanja svijesti predškolske djece kroz radionicu ''Kodovi sigurnosti na vodi'' i rizicima povezanim s vodom. Djeca su imala priliku naučiti što radi Spasilačka služba na vodi, kako prepoznati spasioca, koje kompetencije mora imati dobar spasilac te kako izgleda spasilačka oprema.

Spasilačka služba Crvenog križa:
1.      Nadzire kupališta,
2.      Školuje spasioce,
3.      Uče plivati,
4.      Uči nas o opasnostima na vodi,
5.      Brine se o našem moru i obali.

Najzanimljiviji dio radionice bio je upravo kreativni dio tj. demonstracija i korištenje opreme za spašavanje kao i upoznavanje s biljnim i životinjskim svijetom. Naučili su i što sve može ugroziti njihovu sigurnost dok se nalaze na vodama različitih rizika (more, bazen, rijeka, jezero):

1.      Nedostatak kondicije, umor, grčevi, pothlađivanje,
2.      Skakanje u vodu, mjesta za ulaz i izlaz,
3.      Umjetne građevine (molovi, tobogani, skakaonice…),
4.      Umjetna zagađenja (staklo, limenke…),
5.      Plovila,
6.      Prirodne pojave.

Da bi se izbjegle navedene opasnosti na vodi djeci je prikazan Kodeks sigurnosti na vodi (pravila) kojih se oni ali i njihovi prijatelji, članovi obitelji i svi oni koji se nalaze na vodi trebaju pridržavati:

1.      Ne plivaj najmanje jedan sat nakon obroka,
2.      Ne ulazi vruć u vodu,
3.      Ne skači u vodu nepoznate dubine,
4.      Nikad ne plivaj sam,
5.      Plivaj u blizini plaže,
6.      Poštuj upute i znakove Spasilaca,
7.      Dogodi li ti se nevolja, ostani smiren. Plutaj na leđima i maši jednom rukom za pomoć
8.      Ako u vodi uočiš nekoga u nevolji odmah potraži pomoć.

Provedbom ovakvih aktivnosti smanjuje se mogućnost nastanka opasnosti, a ako se one i pojave, djeca će znati kome se trebaju obratiti za pomoć. Na kraju radionice sudionici su dobili edukativni letak s Kodeksom sigurnosti na vodi čime su potaknuti da svoja saznanja.

Priloženi dokumenti:
Kodeks_sigurnosti_na_vodi_CK_IMG_20150127_0001.pdf (5.07 MB)